Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Garnek pełen złota

Garnek pełen złota Data publikacji: 10 grudnia 2013Pewna kobieta, której imię wśród starszych mieszkańców podbytomskich Miechowic nie jest jeszcze zapomniane, dowiedziała się, że w przydworskim parku w Miechowicach są ukryte w ziemi nieprzeliczone skarby.

Modliła się więc codziennie, rankiem i wieczorami przed wizerunkiem św. Łukasza, usilnie prosząc o szczęście oraz spełnienie prośby. Jak się okazało modliła się nie na darmo. Pewnej nocy, podczas snu, usłyszał głos:
- Idź do parku i kop pod wielkim drzewem, a tam znajdziesz skarb.
Ponieważ, jak to kobieta, nie miała tyle odwagi, by o godzinie duchów udać się ze szpadlem na poszukiwanie bogactw, wpadła więc na pomysł: poszukała mężczyznę, który za sowitą zapłatą zgodził się dla niej ten skarb wykopać. Okazało się jednak, że chłop kopał nadaremnie. Następnej nocy tajemniczy głos oznajmił jej w śnie, że „tylko kobieta może ten skarb odnaleźć”. Udała się więc do parku sama, samiuteńka i rzeczywiście, znalazła pod korzeniami największego drzewa garnek pełen pieniędzy. Na jego dnie leżały błyszczące złote monety 20-markowe, na nich srebrne pieniążki, przeważnie talary.

 

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 8]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.