Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Franciszek Zastawnik

Franciszek Zastawnik Data publikacji: 9 grudnia 2013Tutaj spędziłem całe swoje życie, 20 lat w Rozbarku i 30 w Szombierkach, więc jakże mógłbym o Bytomiu powiedzieć inaczej? Bytom to zdecydowanie moje miasto! Pierwszy aparat fotograficzny podarowała mi mama. Od tego zaczęła się pasja, dzięki której moja kolekcja zdjęć Bytomia jest ogromna!

A na nich kopalnie, huty, parki, kamienice i kamieniczki w centrum miasta. Przez dziesiątki lat uwieczniłem na moich fotografiach to, jak bardzo się ono zmienia. Mówią, że Bytom to miasto szare i smutne. A ja im odpowiadam - to zależy, jak się na to spojrzy. Przecież tutaj jest tyle pięknych, zielonych plenerów! Nawet teraz tereny poprzemysłowe mogą być inspiracją dla artystów. Dla mnie są. Z sentymentem wspominam plac Kościuszki, kiedy był jeszcze skwerem, ale czekam, aż miejsce to stanie się centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. Mam też nadzieję, że budowana hala sportowa w Szombierkach będzie ładniejsza od tej, która zawaliła się kilka lat temu.

Franciszek Zastawnik, emerytowany górnik, fotografAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.