Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Franciszek Kurzaj

Franciszek Kurzaj Data publikacji: 9 grudnia 2013Śląsk mojego dzieciństwa to przede wszystkim Śląsk Opolski, urodziłem się bowiem i dorastałem w starych śląskich Sławięcicach, w powiecie kozielskim. Mój bliższy kontakt z „czarnym Śląskiem” zaczął się wtedy, kiedy już jako ksiądz zostałem posłany na placówkę do Bytomia-Bobrka.

Mimo trudnych, często wręcz tragicznych warunków życia, mieszkańcy tworzyli tam wspaniałą wspólnotę, której członkowie chętnie sobie pomagali, razem przeżywali swe radości i smutki, razem się śmiali i razem płakali. Kiedy wspominam mój bobrecki Śląsk, widzę go zwykle przez pryzmat ks. prałata Pawła Krawczyka. To w bobreckim kościele w 1978 r., usłyszałem, że kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem.

Gdy opuszczałem Bobrek, wiedziałem, że ta wspólnota do końca moich dni będzie moją pierwszą duszpasterską miłością, gdyż to tam pokazano mi jak należy żyć rodziną i Kościołem, oraz że nie wolno się wstydzić tego, iż jest się Ślązakiem. Mój trzyletni pobyt (1979-1982) w parafii Świętej Barbary to dalsze uczenie się Śląska i poznawanie go. W miejscu tym, w sposób bardzo konkretny i wyraźny, stykał się i scalał Bytom sprzed wybuchu II wojny z Bytomiem kształtowanym przez tych, którzy osiedlili się w tym mieście już po jej zakończeniu.

Miałem tam zaszczyt poznać wielu wspaniałych nauczycieli, lekarzy, a także artystów, których miejscem pracy była Opera Śląska w Bytomiu. Gdy w 1982 r. znalazłem się w parafii p.w. Bożego Ciała w Miechowicach, miałem świadomość, że znajduję się w miejscu rozsławionym przez księdza Norberta Bonczyka. Wiedziałem też, że żołnierze sowieccy rozstrzelali tu kilkuset niewinnych starców, mężczyzn i chłopców, w sposób wyjątkowo okrutny pastwiąc się nad wikarym, ks. Frenzlem. Czas mojego pobytu w tej parafii to okres niszczenia i zapadania się na skutek szkód górniczych starych Miechowic, a równocześnie okres powstawania tam nowego osiedla i nowych Miechowic.

Cztery lata później za sprawą arcybiskupa Alfonsa Nossola, znalazłem się w Teksasie, wśród potomków dziewiętnastowiecznych emigrantów ze Śląska. Aby udowodnić Ślązakom w Polsce i na świecie, że prawie dwustutysięczna społeczność Teksańczyków ma swoje korzenie na Górnym Śląsku, w 1998 r. przyjechałem z grupą Teksańczyków, aby mogli oni uczestniczyć w gali konkursu „Po naszymu, czyli po Śląsku”. Mieliśmy nawet możliwość zaprezentować się w tym konkursie.

Do dzisiaj pamiętam reakcje publiczności, gdy nasza Sally Sekula Schaefer opowiadała, jak to ją "auto ze zadku pizło" i jak za odszkodowanie otrzymane z ubezpieczenia mogła przyjechać na Śląsk.

Ks. Franciszek Kurzaj – proboszcz parafii św. Pawła w San Antonio w Teksasie, założyciel i prezes Fundacji im. ks. Leopolda Moczygemby, której celem jest budowanie więzi między Teksasem a Śląskiem, prowadzi stronę internetową poświęconą kontaktom Ślązaków mieszkających po dwóch stronach oceanu (www.silesiantexans.com).Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.