Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Fortyfikacje Obszaru Warownego

Data publikacji: 9 grudnia 2013



1201085194.jpgW obecnych granicach administracyjnych miasta, w należących przed drugą wojną światową do Polski Łagiewnikach, natrafimy na zabytki tyleż zapomniane co fascynujące - schrony bojowe Obszaru Warownego "Śląsk".

OW "Śląsk" był ufortyfikowaną pozycją obronną o długości około 40 kilometrów, mającą osłaniać rejon przemysłowy Górnego Śląska przed agresją niemiecką. Spośród kilku zachowanych w Bytomiu schronów najbardziej interesujący znajduje się przy ulicy Spacerowej, w pobliżu otwartego kąpieliska. Jest to dwukondygnacyjny tradytor, powstały w 1936 roku. Wyposażony był w armatę polową i armatę przeciwpancerną oraz trzy ciężkie karabiny maszynowe. Jego zadaniem była obrona szosy z Bytomia do Świętochłowic oraz doliny Bytomki. Załoga liczyła kilkunastu żołnierzy. Obecnie schron dostępny jest tylko z zewnątrz. Schrony OW "Śląsk" - pomnik polskiej myśli wojskowej - uległy po II wojnie światowej niemal całkowitej dewastacji. Od kilku lat o ich uratowanie walczy grupa miłośników fortyfikacji skupiona w stowarzyszeniu "Pro Fortalicium".

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.