Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2017, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Nowe atrakcje w miechowickim schronie

Nowa prezentacja multimedialna w technologii Dolby Surround, wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć poświęconych tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz pamiątki związane z Górnym Śląskiem. To najnowsze atrakcje w schronie przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Fortyfikacje Obszaru Warownego

Data publikacji: 9 grudnia 20131201085194.jpgW obecnych granicach administracyjnych miasta, w należących przed drugą wojną światową do Polski Łagiewnikach, natrafimy na zabytki tyleż zapomniane co fascynujące - schrony bojowe Obszaru Warownego "Śląsk".

OW "Śląsk" był ufortyfikowaną pozycją obronną o długości około 40 kilometrów, mającą osłaniać rejon przemysłowy Górnego Śląska przed agresją niemiecką. Spośród kilku zachowanych w Bytomiu schronów najbardziej interesujący znajduje się przy ulicy Spacerowej, w pobliżu otwartego kąpieliska. Jest to dwukondygnacyjny tradytor, powstały w 1936 roku. Wyposażony był w armatę polową i armatę przeciwpancerną oraz trzy ciężkie karabiny maszynowe. Jego zadaniem była obrona szosy z Bytomia do Świętochłowic oraz doliny Bytomki. Załoga liczyła kilkunastu żołnierzy. Obecnie schron dostępny jest tylko z zewnątrz. Schrony OW "Śląsk" - pomnik polskiej myśli wojskowej - uległy po II wojnie światowej niemal całkowitej dewastacji. Od kilku lat o ich uratowanie walczy grupa miłośników fortyfikacji skupiona w stowarzyszeniu "Pro Fortalicium".

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.