Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Finał Jesieni Literackiej

Finał Jesieni Literackiej Data publikacji: 27 listopada 2017Zakończyła się XI edycja Bytomskiej Jesieni Literackiej. Swoje dzieła zaprezentowali artyści z różnych miast naszego regionu. Wyłoniono zwycięzców Sceny Recytatora oraz Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka. Podczas wczorajszego finału, przed występem Babskiego Kabaretu „Old Spice Girl”,  zaprezentowali się wybrani laureaci konkursów.

Mimo, że Bytomska Jesień Literacka widnieje w kalendarzu od roku 2007, historia imprez w jej ramach jest dłuższa. Scena Recytatora organizowana jest w naszym mieście od 1989 roku, a tegoroczna edycja była już 36. Turniej Jednego Wiersza również swoje początki miał w latach osiemdziesiątych. Pierwotnie był konkursem poetyckim młodych pn. „Nadchodzące Pokolenie”. Obydwa konkursy odbywały się w różnym czasie. Dopiero w 2007 roku je połączono tworząc Bytomską Jesień Literacką. W jej ramach od 22 do 26 listopada miłośnicy sztuki oprócz udziału w konkursach, uczestniczyli w wielu wieczorkach autorskich oraz koncertach piosenki artystycznej.

Trójosobowe jury w składzie: Marcin Hałaś, Krzysztof Karwat oraz Grzegorz Olszański, wytypowało laureata Turnieju Jednego Wiersza. Pierwsze miejsce oraz statuetka „Bytomskiego pióra” przypadła Marcie Jurkowskiej za wiersz „Ostatnia szychta”.

Bytomska Scena Recytatora podzielona została na trzy kategorie: konkurs recytatora, konkurs poezji śpiewanej oraz turniej teatrów jednego aktora. Najlepszy okazał się Paweł Matura prezentujący fragmenty prozy Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. II nagroda trafiła na ręce Dominiki Nowak za piosenkę „Znów wędrujemy” z tekstem K. K. Baczyńskiego. Piosenką „Na brzozowej korze” Agnieszki Osieckiej, Eliza Ćwięczek wywalczyła III nagrodę. Jury wyróżniło również Lucynę Wiatr-Kandy oraz Zofię Michlowicz.

Wybrani laureaci zaprezentowali swoje zwycięskie dzieła podczas wczorajszego finału.
Marta Jurkowska.jpgPaweł Matura.jpg

Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Bytomskie Centrum Kultury

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.