Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Finał Festiwalu Twórczości Patriotycznej

Data publikacji: 3 maja 2014_mg_5015.JPGW ramach obchodów 760. rocznicy nadania praw miejskich Bytomiowi zorganizowany został Festiwal Twórczości Patriotycznej „Mój Bytom – Moja Polska”. Trwający od 1 marca, swoją inaugurację miał podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowano szereg konkursów, poprzez które mieszkańcy Bytomia mogli za pomocą poezji, piosenki czy form plastycznych pokazać swoje przywiązanie do miasta, które jest naszą dumą, naszą częścią Polski – powiedziała Danuta Skalska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bytomiu.

Przez ponad dwa miesiące bytomianie w różnym wieku mieli możliwość sprawdzenia swoich artystycznych umiejętności w konkursach. Był konkurs plastyczny, na który wpłynęło 118 dzieł nawiązujących tematycznie do Bytomia. Prace wykonane były w różnych technikach: rysunek, grafika, malarstwo, inne płaskie oraz techniki własne. Jury oceniało je w 6 kategoriach wiekowych, a dzieła zwycięzców można oglądać w MDK nr 1  od dzisiaj do 20 maja.

W konkursie poetyckim warunkiem uczestnictwa było nadesłanie wiersza własnego autorstwa, nigdzie niepublikowanego, tematycznie związanego z hasłem konkursu: „Mój Bytom. Moja Polska. Moja duma”.

Zorganizowano również konkurs pieśni patriotycznych, w którym przewidziano kategorię na najlepszą realizację hip-hopową „Nagraj demo!”. Organizator postawił poprzeczkę wysoko, gdyż uczestnicy musieli przedstawić utwór o Bytomiu, do którego słowa oraz muzykę stworzyli sami.

Celem tych konkursów było m.in. uczczenie obchodów 760-lecia Bytomia, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, zachęcanie do wspólnych, ponadpokoleniowych twórczych spotkań oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i Bytomia.

Podczas dzisiejszego finału festiwalu, laureaci zaprezentowali swoje umiejętności oraz odebrali nagrody z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej Danuty Skalskiej, Posła Wojciecha Szaramy oraz Sekretarza Miasta Krzysztofa Przybylskiego. Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 dodatkowo nagrodzi najlepszych. Już we wrześniu ukaże się płyta z ich wykonaniami.

Na scenie swoje hip-hopowe utwory zaprezentowali wychowankowie MDK nr 1: zespół Enigma Reprezentant wraz z Zespołem Kameralnym „Cienką linię”, oraz Łukasz Franusik „O Bytomiu”.

Festiwal łączy pokolenia bytomian, jest prezentacją różnorodności form i wszystkich grup wiekowych. Stąd z jednej strony patriotyzm w rytmie rock czy hip-hop, a drugiej klasyka - informuje Danuta Skalska.

Na imprezie wystąpił jeszcze Chór Bytomskiego Uniwersytetu III Wieku „Wrzosy Jesieni” oraz Chór Santo Gregorius, a uroczystość zakończył Lech Makowiecki i zespół Zayazd.

Nad Festiwalem Twórczości Patriotycznej "Mój Bytom - Moja Polska" patronat objęli Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Skalska oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.