Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Finał Bytomskich Spotkań Europejskich

Finał Bytomskich Spotkań Europejskich Data publikacji: 16 listopada 2017Jak w ciekawy i przystępny sposób przybliżać młodym historię i wartości europejskie? Jak rozpalić w nich iskrę, by sami próbowali interpretować fakty, wyrabiać własne, opinie niebazujące na stereotypach? Wiedzą to nie tylko koordynatorzy szkolnych klubów europejskich, ale też m.in. przedstawicie trzeciego sektora, politycy, którzy w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich spotykali się z bytomską młodzieżą.

Wczoraj /15 listopada/ podsumowano tegoroczną odsłonę cyklu. W pierwszej cześć uczestnicy mieli okazję zobaczyć wystawę zdjęć nie tylko z tegorocznych spotkań, ale też tych odbywających się od 2013 roku. Na zdjęciach tych widać jak z biegiem lat rozwijał się ten projekt – mówi Magdalena Bosek, koordynatorka BSE, kierownik Biura Rozwoju Miasta i Współpracy Zagranicznej. W spotkaniach brali bowiem udział nie tylko uczniowie, ale i seniorzy, dzięki czemu spotkania nabrały międzypokoleniowego dialogu.

Drugą cześć spotkania zdominowała dyskusja na temat tolerancji w nawiązaniu do obchodzonego 16 listopada Światowego Dnia Tolerancji. O różnicach między tolerancją a akceptacją mówiła m.in. Beata Raut - Przedwojewska - psycholog, psychoterapeuta, kierownik Ośrodka Interwencyjno - Terapeutycznego w Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Staraliśmy się w zrozumiały sposób mówić o różnorodności naszego kontynentu, podkreślając jak ważne jest poszanowanie odrębności kulturowej czy religijnej. Co ciekawe, młodzi byli tymi tematami żywo zainteresowani, zadawali pytania, mieli różne poglądy i argumenty
- mówi Magdalena Bosek.

Ciekawe było też spotkanie z poliglotą, Marlonem Ribeiro, Brazylijczykiem, który od 5 lat mieszka w Polsce. Gość, który na co dzień jest lektorem języków obcych, przybliżył uczestnikom różnice kulturowe poszczególnych państw.  W spotkaniu brali udział: Małgorzata Gruszka, sekretarz Polskiego Związku Niewidomych, koła w Bytomiu oraz Hilary Zawada, rzecznik osób niepełnosprawnych,którzy przybliżyli dzieciom i młodzieży tematy związane z postawami np. wobec osób starszych, niepełnosprawnych.

Spotkania Europejskie 2017 odbywały się pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: arch.UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.