Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Film i muzyka w Kronice

Film i muzyka w Kronice Data publikacji: 19 kwietnia 2016Wśród jedenastu miast, w których gości Fonomo Music & Film Festival, eksplorujący związki dźwięku z obrazem na bazie współpracy twórców, znalazł się Bytom. Jutro /20 kwietnia/ zagości w CWS Kronika.

W programie bytomskiej odsłony Fonomo Tour znalazł się pokaz filmu „Every Other Summer” w reżyserii Christopha Greena i Brendana Canty. To dokument opowiadający o Solid Sound Festival, trzydniowym wydarzeniu muzyczno-artystycznym organizowanym przez członków zespołu rockowego Wilco, które odbywa się co dwa lata na terenie Muzeum Sztuki Współczesnej stanu Massachusetts (MASS MoCA) w North Adams.

Film został nakręcony w roku 2013 i pokazuje występy takich wykonawców, jak: Wilco, Neko Case, Yo La Tengo, The Dream Syndicate, Lucius, Foxygen, Sam Amidon, Sean Rowe czy The Relatives. Na ekranie pojawiają się także Reggie Watts, John Hodgman i Jen Kirkman. „Every Other Summer” przenosi nas w sam środek utopijnego zatracenia, jakie charakteryzuje ten festiwal, wskazując na pozytywny wpływ, jaki wywarł on na podupadłe poprzemysłowe North Adams. Początek seansu o 17.30.

Po filmie, o 19.00 zaplanowano koncert Tropy (Artur Maćkowiak - gitara, elektronika, syntezator, Bartek Kapsa - perkusja, elektronika, bas). Maćkowiak i Kapsa od czterech lat organizują razem FONOMO. Wreszcie przyszedł czas na ich wspólne działanie artystyczne. Do specjalnie przygotowanych filmów eksperymentalnych Pedra Fereiry skomponowali muzykę, którą zagrają na żywo.

Osiem różnych filmów, od abstrakcyjnych wideo-artów po filmy found footage, zawieszonych w gęstwinie dźwięków, rozpostartych między melodiami a improwizowanymi eksperymentami. Założeniem tego projektu jest sytuacja, w której dźwięk i obraz silnie na siebie oddziałują, ale jednocześnie żadna z tych sfer nie dominuje.

Na tym jednak nie koniec. W piątek, 22 kwietnia o 17.30 w Kronice odbędzie się pokaz „Do It Together”, filmu który próbuje wniknąć w wewnętrzne funkcjonowanie niezależnej sceny muzycznej. Tego dnia, o 19.00 w CSW Kronika gościć będzie Aneta Szyłak – kuratorka wystaw, tłumaczka i wydawca książki Briana O'Doherty'ego „Biały sześcian od wewnątrz. Ideologia przestrzeni galerii”. Wydana przez Fundację Alternativa w ramach serii „Teoria praktyki” publikacja, jest jednym z kluczowych tekstów dotyczących zrozumienia przestrzeni galerii sztuki oraz powstawania, przemian i oddziaływania jej idei.

Więcej informacji na: www.kronika.org.pl.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.CSW Kronika

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.