Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 lipca 2018, Maria, Stefan, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Festiwal Sztuki Wysokiej

Festiwal Sztuki Wysokiej Data publikacji: 23 września 2016Koncerty, spektakle, uwalnianie marzeń i spotkania z artystami. 24 września /sobota/ o 19.00 odbędzie się Festiwal Sztuki Wysokiej, coroczna impreza plenerowa, która po raz 17. zamieni ul. Jainty i galerię Stalowe Anioły, w miejsce tętniące szeroko pojętą sztuką.

Jak zaznaczają organizatorzy festiwalu - Galeria Stalowe Anioły oraz Fundacja Śląskie Obrazy, celem imprezy jest połączenie sztuki, ludzi i miejsca, uwrażliwienie odbiorcy na różne formy artystycznego wyrazu i zainspirowanie mieszkańców Bytomia i nie tylko do aktywnego uczestnictwa w jej tworzeniu.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, w ramach festiwalu odbędzie się konkurs dla młodych twórców. Temat przewodni ma zwrócić uwagę na aspekt i rolę miejsca, jako niezbędnego elementu procesu kreacji i odbioru i spotkania. W tym kontekście w ideę festiwalu wpisuje się planowana prezentacja projektu „Śląskie Obrazy”, który jest m. in. autorem i fundatorem stałej ekspozycji inkografii malarstwa najważniejszych współcześnie żyjących artystów związanych ze Śląskiem w tarnogórskim L.O. im. St. Staszica.

Jak mówią organizatorzy: Niebawem śląska sztuka zagości na stałe w kolejnym liceum, gdyż głównym celem projektu, który obecnie przerodził się w fundację jest realizacja podobnych wystaw w kilkudziesięciu szkołach ponadgimnazjalnych w regionie. Inicjatywa weszła w życie dzięki sporej, prywatnej kolekcji dzieł sztuki, powierzonej fundacji i ludziom, którym leży na sercu kondycja intelektualna i duchowa współczesnego młodego człowieka.

Miłośnicy malarstwa z pewnością czekają na wielką wystawę, bo Festiwal Sztuki Wysokiej to jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania uznanych artystów oraz młodych adeptów sztuki. Od kilku lat imprezie towarzyszy też Mały Festiwal Sztuki Wysokiej skierowany do dzieci i młodzieży.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu publiczność wysłucha m.in. koncertu Tomasza Wołka i Dominika Strycharskiego oraz Nocno. Tak, jak podczas minionych edycji imprezy nie zabraknie też tańca współczesnego. Choreografię do spektaklu przygotowała Sylwia Hefczyńska – Lewandowska oraz studenci Wydziału Teatru Tańca Wyższej Szkoły Teatralnej. Gwoździem programu, na który czekają nie tylko najmłodsi, jest akcja „Marzenie do nieba”, kiedy to za pomocą balonów ku niebu wzniosą się setki marzeń.

Więcej nformacji na profilu FB Stalowych Aniołów.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. Stalowe Anioły

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.