Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Feliks Widera

Feliks Widera Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom postrzegam przede wszystkim przez pryzmat Opery Śląskiej, z którą związany jestem już od 34 lat. Z najwcześniejszych lat mojej przygody z bytomskim teatrem zapamiętałem charyzmatyczną postać ówczesnego dyrektora Napoleona Siessa i niesamowitą atmosferę, jaką tworzyli artyści wywodzący się z powojennego pokolenia.

Wspominając tamten Bytom zawsze odwołuję się do tych wartości, bo pod tym względem był to wyjątkowy czas i wyjątkowe miejsce. Przez lata, w wyniku wymiany pokoleń artystów ta specyficzna aura otaczająca bytomską scenę operową zanikła. Choć gościłem na wielu scenach w kraju i za granicą to właśnie z Bytomiem wiążą mnie najmilsze wspomnienia.

Tutuj w plebiscycie wybrany zostałem „ulubieńcem publiczności”, prawie 300 razy wychodziłem na scenę jako Barinkay w „Baronie Cygańskim” i 180 razy jako Eisenstein w „Zemście Nietoperza”, a w sumie zaśpiewałem prawie 2300 spektakli. Za swój sukces poczytuję również m.in. realizacje widowisk plenerowych w ramach Bytomskich Nocy Świętojańskich – imprezy, która corocznie przyciąga tysiące widzów.

To wielkie wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Choć zdaję sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie trafić we wszystkie gusta, 20 tys. frekwencja to dla twórców tego przedsięwzięcia namacalny dowód, że można środkami artystycznego wyrazu wyzwolić pozytywne emocje i że nasza praca nie idzie na marne.

Prof. Feliks Widera – tenor Opery Śląskiej w Bytomiu.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.