Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Fabricius i klątwa rzucona na jego ród

Fabricius i klątwa rzucona na jego ród Data publikacji: 10 grudnia 2013Powiadali ludzie, że ostatni potomek Fabriciusa zmarł w Tarnowskich Górach w 1873 roku, jako biedny i pozbawiony środków do życia robotnik zatrudniony w jednej z pobliskich kopalń rud.

Był on potomkiem żyjącego w połowie XIV wieku burmistrza Bytomia, którego obwiniano o to, że nie tylko dopuścił, lecz także podżegał do utopienia bytomskich księży. Przemawiał on do mieszczan po utopieniu proboszcza zachęcając do zamordowania kapelana i wrzucenia go do wody. Wtedy to święty Jacek miał powstrzymać wzburzony tłum wyciągniętą ręką z krzyżem i słowami:
Mieszczanie bytomscy! Wasza chciwość i chęć posiadania przemijających skarbów ziemi doprowadziła Was do tej strasznej zbrodni! Przeklęta niechaj będzie ta ziemia, która dotychczas dawała Wam swoje skarby! Wody odwiecznych głębin niechaj zaleją skarby, a także Wasze pożądanie tychże skarbów! I niechaj je tak długo więżą, jak długo będzie żył ostatni potomek zbrodniarza stojącego na czele tego miasta!
Bytomskie skarby przepadły, a i ród Fabriciusa stracił na znaczeniu ubożejąc. Powiadają, że dopiero po śmierci ostatniego potomka rodu Fabriciusów możliwe stało się zejście gwarków do niżej położonych pokładów w bytomskich kopalniach rud srebra i ołowiu. Wtedy też także zdjęta została klątwa, nałożona przez papieża Urbana VI.

[von Hagen H.: Die weiβe Frau von Neudeck, Beuthen 1917; Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 4-5; Wrodarczyk R..: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 7-8]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.