Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Fabricius i klątwa rzucona na jego ród

Fabricius i klątwa rzucona na jego ród Data publikacji: 10 grudnia 2013Powiadali ludzie, że ostatni potomek Fabriciusa zmarł w Tarnowskich Górach w 1873 roku, jako biedny i pozbawiony środków do życia robotnik zatrudniony w jednej z pobliskich kopalń rud.

Był on potomkiem żyjącego w połowie XIV wieku burmistrza Bytomia, którego obwiniano o to, że nie tylko dopuścił, lecz także podżegał do utopienia bytomskich księży. Przemawiał on do mieszczan po utopieniu proboszcza zachęcając do zamordowania kapelana i wrzucenia go do wody. Wtedy to święty Jacek miał powstrzymać wzburzony tłum wyciągniętą ręką z krzyżem i słowami:
Mieszczanie bytomscy! Wasza chciwość i chęć posiadania przemijających skarbów ziemi doprowadziła Was do tej strasznej zbrodni! Przeklęta niechaj będzie ta ziemia, która dotychczas dawała Wam swoje skarby! Wody odwiecznych głębin niechaj zaleją skarby, a także Wasze pożądanie tychże skarbów! I niechaj je tak długo więżą, jak długo będzie żył ostatni potomek zbrodniarza stojącego na czele tego miasta!
Bytomskie skarby przepadły, a i ród Fabriciusa stracił na znaczeniu ubożejąc. Powiadają, że dopiero po śmierci ostatniego potomka rodu Fabriciusów możliwe stało się zejście gwarków do niżej położonych pokładów w bytomskich kopalniach rud srebra i ołowiu. Wtedy też także zdjęta została klątwa, nałożona przez papieża Urbana VI.

[von Hagen H.: Die weiβe Frau von Neudeck, Beuthen 1917; Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 4-5; Wrodarczyk R..: Legendy starego Bytomia i okolic, Bytom 1994, s. 7-8]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.