Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Elektrociepłownia Szombierki

Elektrociepłownia Szombierki Data publikacji: 11 grudnia 2013To jeden z najpiękniejszych, monumentalnych budynków przemysłowych na Górnym Śląsku. Z racji swojej charakterystycznej sylwetki nazywany jest katedrą industrialu. Na kilkudziesięciometrowej wieży znajduje się ogromna podświetlana tarcza zegarowa (większą ma tylko Pałac Kultury i Nauki). Krótka wskazówka mierzy - bagatela! - 3 m długości.

Elektrownia w Szombierkach, którą zaprojektowali znani na Górnym Śląsku architekci Georg i Emil Zillmann z Berlina, otwarta została w 1920 roku. Powierzchnia użytkowa tego potężnego kompleksu zabudowań wynosi ponad 36 tysięcy m², a kubatura 322 tysiące m³. Charakterystycznymi elementami budowli są kilkudziesięciometrowa wieża z podświetlaną tarczą zegarową o średnicy 5 m  i trzy kominy (najwyższy o wysokości 120 m). Największym spośród pomieszczeń elektrociepłowni jest dawna hala maszynowni (o powierzchni prawie 2800 m² i kubaturze ponad 52000 m³). Obiekt sprawdził się jako miejsce różnorodnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. W roku  2009 w wyniku plebiscytu internetowego Elektrociepłownia Szombierki uznana została jednym z „7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego”. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. (Z przewodnika Tomasza Śmiałka "Bytom zaprasza") 

Adres: ul. Kosynierów 30. Obecnie zwiedzanie wnętrza jest niemożliwe.Galeria zdjęć:Autor: KM
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, Wojciech Sokolnicki, Małgorzata Dyla

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.