Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Ekspresjonizm w śródmieściu - budynek BPK

Ekspresjonizm w śródmieściu -  budynek BPK Data publikacji: 10 grudnia 2013Prawdziwe awangardowe poczucie formy w bytomskiej architekturze pojawia się stosunkowo rzadko, dlatego warto zwrócić uwagę na te budowle, które swoją oryginalnością przyciągają nasz wzrok.

Jedną z takich pereł jest wybudowana ok. 1930 roku kamienica przy placu Kościuszki ( niegdyś plac nosił imię cesarza Franciszka Józefa - Kaiser Franz Josef Platz, a w czasach III Rzeszy - Adolfa Hitlera ) i stanowi jedyny przykład budowli w stylu funkcjonalisyczno–ekspresjonistycznym w międzywojennym Bytomiu.

Narożna lokalizacja gmachu uwydatniła jego dynamiczny układ, którego dwa skrzydła zostały połączone narożnikiem o opływowym kształcie. Ekspresję formy podkreśla rytm szerokich międzypiętrowych gzymsów biegnących wzdłuż całego gmachu. Dynamika kształtu nawiązuje do domów towarowych Ericha Mendelsohna. Ta indywidualna forma miała za zadanie przyrównać budynek do rzeźby, a biorąc pod uwagę fakt, iż bytomskie śródmieście jest gęsto zabudowane, jego położenie stało doskonałym rozwiązaniem i nie sposób go przeoczyć.

Ta modernistyczna kamienica kilkakrotnie przebudowywana, najpierw w latach międzywojennych, później w latach 90. XX wieku została wzbogacona ekspresjonistycznymi elementami, a jej dzisiejszy wygląd jest wynikiem ingerencji w jej pierwotny wygląd. Ekspresjonizm w Bytomiu występuje w szczątkowej ilości i nie jest stylem architektonicznie niezależnym.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.