Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

EC Szombierki i wąskotorówka na szlaku zabytków techniki

EC Szombierki i wąskotorówka na szlaku zabytków techniki Data publikacji: 8 czerwca 2018Już w weekend największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w tej części Europy - święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - INDUSTRIADA 2018. Na czas trwania imprezy swoje podwoje otworzą niedostępne na co dzień obiekty.

W tegorocznej, dziewiątej już edycji uczestniczyć będzie Elektrociepłownia Szombierki oraz Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.

Rozruch Maszyn w EC Szombierki nastąpi już 8 czerwca (piątek) o godz. 18.30 zapraszając do „Kobiecej przestrzeni kultury”. Na początek wyświetlony zostanie film „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” w reżyserii Alicji Schatton i odbędzie się wernisaż wystawy "Bytomskie kobiety - poza strefą cienia". Nie zabraknie współczesnej twórczości artystów ze Śląska: Pola Vesper Collages, Artist Michal Rejner, Dorota Hadrian wraz z Galerią Kronika uchylą rąbka tajemnicy, dlaczego kobieta jest tak inspirująca.

Wszystkie wydarzenia w ramach „Rozruchu Maszyn” połączy ilustracja muzyczna w wykonaniu formacji darkest birds.

W sobotę, 9 czerwca będzie można zwiedzić wnętrza EC Szombierki oraz wieży zegarowej (tylko dla osób, które zarezerwowały miejsce na industriada@ecgenerator.pl) razem z Bytomskim Detektywem Historycznym.

Pozostałych mieszkańców zapraszamy na piknik EINTOPF pod EC oraz do uczestnictwa w innych atrakcjach, takich jak zabawa terenowa typu quest pt. „Fortuna za jeden uśmiech, czyli jak stać się Joanną Gryzik” oraz słynny bytomski wyścig na obcasach "Szpilki kontra bruk IV edycja" – który tym razem zawita pod elektrociepłownię. W programie także coś dla dzieci i rodzin m.in. warsztaty kulinarne „Kulanie klusek i śląski obiad” Gastrotester, ciekawe zajęcia „W starym atelier”, czyli fotografie w strojach z epoki na tle elektrociepłowni przygotowane przez Muzeum Górnośląskie, warsztaty kreatywne „Dziecięca Industriada” WSZA oraz animacje i zabawy z Fabryką Kultury.
Miłośnicy sztuki będą świadkami powstawania muralu z Joanną – Industrią, fani historii będą mogli wziąć udział w spotkaniu „Śląskie siłaczki a literatura” Klubu Książki Kobiecej i obejrzeć film „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” a roztańczeni – uczestniczyć w warsztatach tanecznych przygotowanych przez Teatr Rozbark. Również tańcem zakończy się tegoroczna Industriada w elektrociepłowni. Start Postindustrialnej  Potańcówki w Hali Maszyn o godz. 20, gdzie rytm nadawać będą didżeje z Silesian Banquet Union, a dla tych którzy pojawią się tutaj pół godziny wcześniej – do obejrzenia performance taneczny przygotowany przez mufmi i Teatr Rozbark – Industrialny Walc Śląskiego Kopciuszka.

Ale to nie koniec niespodzianek zaplanowanych na ten industrialny weekend w naszym mieście. Pociągi INDUexpress zapewniają szybki dojazd z centrum Bytomia oraz Stacji Bytom Karb Wąskotorowy do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz - w relacji 2 - dojazd z Bytomia Wąskotorowego (V peron dworca w Bytomiu) do Bytomia Karbia. Co ważne, za przejazdy nie zapłacimy ani grosza.

Tego dnia zobaczymy również wystawę fotografii uwieczniających piękno lokomotyw kiedyś i dziś, reportaż o pracy pań na kolei. Organizatorzy zapewniają także takie atrakcje jak: przejazdy drezyną ręczną, zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem, wystawę maszyn używanych podczas remontów torów kolei wąskotorowej oraz rekonstrukcję historyczną. Przybywających na stację zwiedzających powita postać będąca raz to legendarnym bytomskim Świetlikiem, raz to Rudolfem Pringsheimem, ojcem – założycielem bytomskiej wąskotorówki, właścicielem wielu kopalń, osobą, która w ciągu 50 lat swojego życia zawodowego istotnie wpływała na rozwój Bytomia i całego okręgu przemysłowego.

Więcej na http://www.industriada.pl/Program

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - http://www.industriada.pl/Program#p=55

EC Szombierki - http://www.industriada.pl/Program#p=53

Autor: Katarzyna Nylec
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.