Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Dwie Złote Maski dla Bytomia

Dwie Złote Maski dla Bytomia Data publikacji: 5 kwietnia 2016Dwie artystki współpracujące z Teatrem Rozbark: Anna Piotrowska i Elżbieta Okupska zostały uhonorowane Nagrodą Teatralną Złota Maska przyznawaną za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się wczoraj /4 kwietnia/ w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Anna Piotrowska - choreograf oraz kierownik zespołu artystycznego Teatru Rozbark, otrzymała Złotą Maskę w kategorii specjalnej, za choreografie i reżyserie do spektakli wyprodukowanych przez bytomski teatr. W ubiegłym roku Piotrowska stworzyła choreografie i reżyserie do m.in. to takich spektakli jak: „I don't wanna be a horse”, „democratic body”, „toniejestpostawartystycza” czy „Zagubieni w skórze”. Jest także autorką spektaklu dla dzieci „Czytanki performatywne”.

Elżbieta Okupska otrzymała nagrodę za swoje dwie role: wokalno-aktorską odgrywaną w spektaklu Teatru Rozbark „Byłam wróbelkiem - sekrety Edith Piaf” w reżyserii Waldemara Patlewicza oraz za Panią Wilkinson w musicalu „Billy Elliot” Lee Halla i Eltona Johna w reżyserii Michała Znanieckiego wystawianego Teatrze Rozrywki.

Okupska jest aktorką totalną – z równym powodzeniem kreuje role dramatyczne, komediowo-groteskowe, jak i musicalowe. Nieustannie uwodzi publiczność wrodzonym talentem, urokiem, wibrującym uczuciami głosem, który powoduje, że publiczność ją kocha. Warto wspomnieć, że od dnia premiery, która miała miejsce 11 grudnia 2015 r., sprzedano już prawie 1500 biletów na przedstawienie.

Widzowie, którzy jeszcze nie widzieli spektaklu, będą mogli go zobaczyć 21 i 22 kwietnia w Teatrze Rozbark. Więcej informacji na: www.teatrrozbark.pl.

Corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznawana jest Nagroda Teatralna „Złota Maska” za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Nagroda ta ma długą tradycję, jest przyznawana od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie.

Za najlepsze przedstawienia teatralne ub. roku w woj. śląskim i opolskim uznano "Dziady" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reż. Pawła Passiniego i "Sześć wcieleń Jana Piszczyka" w reż. Wojciecha Kościelniaka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. Teatr Rozbark

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.