Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Dużo ofert pracy, niższa stopa bezrobocia

Dużo ofert pracy, niższa stopa bezrobocia Data publikacji: 19 października 201616 procent – tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w Bytomiu w końcu sierpnia 2016 roku, wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do stycznia ubiegłego roku stopa bezrobocia spadła o 4,3 %.

Na koniec września liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 7555 osób, a to oznacza, że od sierpnia liczba bezrobotnych spadła o ponad 200 osób. Łącznie w 2016 roku do końca września pracę podjęło ponad 3792 osoby.

W ujęciu rocznym nadal obserwujemy tendencję spadkową, choć trzeba zaznaczyć, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Tylko do końca września pozyskaliśmy prawie 6,4 tysiąca ofert pracy, co plasuje Bytom w czołówce miast w naszym regionie, które pozyskały ich najwięcej – mówi Iwona Szczudło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu.

Przypomnijmy, że realizowane przez PUP projekty, w głównej mierze skierowane są do osób długotrwale bezrobotnych. Cześć przedsięwzięć skierowana jest na działania aktywizujące młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy.

Mówiąc o aktywizacji młodych, warto tu wspomnieć np. o bonach stażowych, z których skorzystało ok. 20 bezrobotnych do 30 roku życia. To atrakcyjna forma zatrudnienia dla młodych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku zatrudnienia. Młodzi bezrobotni odbywają półroczny staż u wybranego przez siebie pracodawcy, a na kolejne 6 m-cy są już u danego pracodawcy zatrudnieni, jeśli jest taka wola dwóch stron – mówi Iwona Szczudło.

Powiatowy Urząd Pracy kontynuuje także szeroko zakrojoną działalność szkoleniową, z której od początku roku skorzystało już 836 osób. Nowym instrumentem w walce z bezrobociem jest również refundacja wynagrodzenia dla osób do 30. roku życia. Skorzystało z niej 59 osób.

Obok szkoleń PUP oferuje też swoje usługi bytomskim pracodawcom, którzy mogą korzystać m. in. z dotacji na utworzenie lub doposażenie miejsc pracy. Z kolei przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą starać się o dofinansowanie kształcenia pracowników.

Warto wspomnieć, że od początku roku z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 85 osób. Łącznie z Funduszu Pracy, RPO oraz PO WER wypłacono prawie 1 mln 900 tys. zł. Dla porównania w 2015 roku dotację przyznano 138 przedsiębiorcom.

Do najczęściej dofinansowywanych biznesów, które rozkręcają bytomianie, należą m. in. punkty usługowe: salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne oraz zakłady fotograficzne. Nie brak też firm oferujących usługi projektowania architektonicznego czy produkcji mebli.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.