Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 kwietnia 2018, Marek, Jaroslaw, Wasyl

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Dużo ofert pracy, niższa stopa bezrobocia

Dużo ofert pracy, niższa stopa bezrobocia Data publikacji: 19 października 201616 procent – tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w Bytomiu w końcu sierpnia 2016 roku, wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do stycznia ubiegłego roku stopa bezrobocia spadła o 4,3 %.

Na koniec września liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 7555 osób, a to oznacza, że od sierpnia liczba bezrobotnych spadła o ponad 200 osób. Łącznie w 2016 roku do końca września pracę podjęło ponad 3792 osoby.

W ujęciu rocznym nadal obserwujemy tendencję spadkową, choć trzeba zaznaczyć, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Tylko do końca września pozyskaliśmy prawie 6,4 tysiąca ofert pracy, co plasuje Bytom w czołówce miast w naszym regionie, które pozyskały ich najwięcej – mówi Iwona Szczudło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu.

Przypomnijmy, że realizowane przez PUP projekty, w głównej mierze skierowane są do osób długotrwale bezrobotnych. Cześć przedsięwzięć skierowana jest na działania aktywizujące młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy.

Mówiąc o aktywizacji młodych, warto tu wspomnieć np. o bonach stażowych, z których skorzystało ok. 20 bezrobotnych do 30 roku życia. To atrakcyjna forma zatrudnienia dla młodych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku zatrudnienia. Młodzi bezrobotni odbywają półroczny staż u wybranego przez siebie pracodawcy, a na kolejne 6 m-cy są już u danego pracodawcy zatrudnieni, jeśli jest taka wola dwóch stron – mówi Iwona Szczudło.

Powiatowy Urząd Pracy kontynuuje także szeroko zakrojoną działalność szkoleniową, z której od początku roku skorzystało już 836 osób. Nowym instrumentem w walce z bezrobociem jest również refundacja wynagrodzenia dla osób do 30. roku życia. Skorzystało z niej 59 osób.

Obok szkoleń PUP oferuje też swoje usługi bytomskim pracodawcom, którzy mogą korzystać m. in. z dotacji na utworzenie lub doposażenie miejsc pracy. Z kolei przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą starać się o dofinansowanie kształcenia pracowników.

Warto wspomnieć, że od początku roku z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 85 osób. Łącznie z Funduszu Pracy, RPO oraz PO WER wypłacono prawie 1 mln 900 tys. zł. Dla porównania w 2015 roku dotację przyznano 138 przedsiębiorcom.

Do najczęściej dofinansowywanych biznesów, które rozkręcają bytomianie, należą m. in. punkty usługowe: salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne oraz zakłady fotograficzne. Nie brak też firm oferujących usługi projektowania architektonicznego czy produkcji mebli.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.