Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczął się kolejny etap przebudowy ul. Strzelców Bytomskich

720 tysięcy złotych będzie kosztował kolejny etap przebudowy ul. Strzelców Bytomskich na odcinku od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej. Prace rozpoczęte 23 października będą prowadzone dwuetapowo i potrwają do końca listopada.

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Dużo ofert pracy, niższa stopa bezrobocia

Dużo ofert pracy, niższa stopa bezrobocia Data publikacji: 19 października 201616 procent – tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w Bytomiu w końcu sierpnia 2016 roku, wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. W stosunku do stycznia ubiegłego roku stopa bezrobocia spadła o 4,3 %.

Na koniec września liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 7555 osób, a to oznacza, że od sierpnia liczba bezrobotnych spadła o ponad 200 osób. Łącznie w 2016 roku do końca września pracę podjęło ponad 3792 osoby.

W ujęciu rocznym nadal obserwujemy tendencję spadkową, choć trzeba zaznaczyć, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Tylko do końca września pozyskaliśmy prawie 6,4 tysiąca ofert pracy, co plasuje Bytom w czołówce miast w naszym regionie, które pozyskały ich najwięcej – mówi Iwona Szczudło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu.

Przypomnijmy, że realizowane przez PUP projekty, w głównej mierze skierowane są do osób długotrwale bezrobotnych. Cześć przedsięwzięć skierowana jest na działania aktywizujące młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy.

Mówiąc o aktywizacji młodych, warto tu wspomnieć np. o bonach stażowych, z których skorzystało ok. 20 bezrobotnych do 30 roku życia. To atrakcyjna forma zatrudnienia dla młodych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku zatrudnienia. Młodzi bezrobotni odbywają półroczny staż u wybranego przez siebie pracodawcy, a na kolejne 6 m-cy są już u danego pracodawcy zatrudnieni, jeśli jest taka wola dwóch stron – mówi Iwona Szczudło.

Powiatowy Urząd Pracy kontynuuje także szeroko zakrojoną działalność szkoleniową, z której od początku roku skorzystało już 836 osób. Nowym instrumentem w walce z bezrobociem jest również refundacja wynagrodzenia dla osób do 30. roku życia. Skorzystało z niej 59 osób.

Obok szkoleń PUP oferuje też swoje usługi bytomskim pracodawcom, którzy mogą korzystać m. in. z dotacji na utworzenie lub doposażenie miejsc pracy. Z kolei przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą starać się o dofinansowanie kształcenia pracowników.

Warto wspomnieć, że od początku roku z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 85 osób. Łącznie z Funduszu Pracy, RPO oraz PO WER wypłacono prawie 1 mln 900 tys. zł. Dla porównania w 2015 roku dotację przyznano 138 przedsiębiorcom.

Do najczęściej dofinansowywanych biznesów, które rozkręcają bytomianie, należą m. in. punkty usługowe: salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne oraz zakłady fotograficzne. Nie brak też firm oferujących usługi projektowania architektonicznego czy produkcji mebli.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.