Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Duch mleczarza

Data publikacji: 10 grudnia 2013Jeszcze niedawno, bardzo wczesną, jeszcze nie ranną, a już nie nocną porą, słychać było w górnośląskich miastach turkot wozów. Byli to mleczarze rozwożący klientom mleko po wszystkich ulicach. Później odgłosy zmieniły się w brzęk szklanych opakowań, rozwożonych transportem samochodowym.

Dawno temu jeden z bytomskich mleczarzy mieszkał w pobliżu cmentarza „Mater Dolorosa”, położonego przy ulicy Piekarskiej. Pomimo, iż z wyglądu był zdrowy jak ryba, nagle i niespodziewanie zmarł. Niedługo później odbył się pogrzeb na wspomnianym, pobliskim cmentarzu, a że mleczarz był osoba bardzo znaną i lubianą w ostatniej drodze żegnało go wielu mieszkańców tej części miasta.
Pewnej, nieodległej od dnia pogrzebu nocy, wdowa po mleczarzu zbudzona została dobiegającymi z podwórza jej domu podejrzanymi odgłosami. Pomimo przejmującego ją ogromnego strachu, przyskoczyła do okna i oczom jej ukazał się dziwny widok: oto para koni, która wybiegła ze stajni, sama zaprzęgła się do mleczarskiego wozu. Po chwili zaprzęg ruszył, jak się okazało w stronę cmentarza.
Tam też z dala zobaczyła, jak jej zmarły małżonek wyszedł z grobu, wsiadł na kozioł wozu i dzwoniąc ruszył w ulice miasta. Kobieta ze strachu, nie opuszczając mieszkania, wciśnięta w kąt, zasnęła. Gdy rano zbudziła się, pobiegła do stajni i wozowni, a tam wszystko, tak konie jak i wóz były na swoim miejscu. To, co się wydarzyło tej nocy nie powtórzyło się już więcej.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 12; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia I okolic, Bytom 1994, s. 21]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.