Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Duch mleczarza

Data publikacji: 10 grudnia 2013Jeszcze niedawno, bardzo wczesną, jeszcze nie ranną, a już nie nocną porą, słychać było w górnośląskich miastach turkot wozów. Byli to mleczarze rozwożący klientom mleko po wszystkich ulicach. Później odgłosy zmieniły się w brzęk szklanych opakowań, rozwożonych transportem samochodowym.

Dawno temu jeden z bytomskich mleczarzy mieszkał w pobliżu cmentarza „Mater Dolorosa”, położonego przy ulicy Piekarskiej. Pomimo, iż z wyglądu był zdrowy jak ryba, nagle i niespodziewanie zmarł. Niedługo później odbył się pogrzeb na wspomnianym, pobliskim cmentarzu, a że mleczarz był osoba bardzo znaną i lubianą w ostatniej drodze żegnało go wielu mieszkańców tej części miasta.
Pewnej, nieodległej od dnia pogrzebu nocy, wdowa po mleczarzu zbudzona została dobiegającymi z podwórza jej domu podejrzanymi odgłosami. Pomimo przejmującego ją ogromnego strachu, przyskoczyła do okna i oczom jej ukazał się dziwny widok: oto para koni, która wybiegła ze stajni, sama zaprzęgła się do mleczarskiego wozu. Po chwili zaprzęg ruszył, jak się okazało w stronę cmentarza.
Tam też z dala zobaczyła, jak jej zmarły małżonek wyszedł z grobu, wsiadł na kozioł wozu i dzwoniąc ruszył w ulice miasta. Kobieta ze strachu, nie opuszczając mieszkania, wciśnięta w kąt, zasnęła. Gdy rano zbudziła się, pobiegła do stajni i wozowni, a tam wszystko, tak konie jak i wóz były na swoim miejscu. To, co się wydarzyło tej nocy nie powtórzyło się już więcej.

[Perlick A.: Sagen der Stadt Beuthen, Beuthen 1926, s. 12; Wrodarczyk R.: Legendy starego Bytomia I okolic, Bytom 1994, s. 21]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.