Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 maja 2018, Filip, Paulina, Marianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

"Power of Diversity" na bytomskim Rynku

Blisko 40 młodych aktorów z ośmiu europejskich krajów wystąpiło wczoraj /19 maja/ w plenerowym widowisku na Rynku. W przedstawieniu „Power of Diversity (Siła Różnorodności), the Crossing Lines/Bytom” zaprezentowała się też trójka bytomian.

XI Metropolitalne Święto Rodziny

Zapraszamy 25 maja o 17.00 na koncert "Bytomia Rodzinne Muzykowanie" w ramach XI Metropolitalnego Święta Rodziny. Szczegóły na plakacie TUTAJ

Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Dotknąć geniuszu

Data publikacji: 11 maja 2018W Muzeum Górnośląskim trwają ostatnie przygotowania do wystawy „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu”, na którą złoży się 122 płótna wykonane techniką olejną, jaką stosował w swoich pracach jeden z największych malarzy w historii. O procesie powstawania wystawy mówiono podczas dzisiejszej /11 maja/ konferencji prasowej z udziałem prezydenta Damiana Bartyli.

Ideą, która od początku przyświecała twórcom nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”, było zorganizowanie wystawy obrazów, które są efektem dwuletniej pracy 125 zawodowych malarzy z 25 krajów.

Cieszę się, że ta wyjątkowa wystawa odbywa się właśnie w Bytomiu, rodzinnym mieście reżyserki tego niezwykłego filmu – Doroty Kobieli. To wspaniała promocja nie tylko Bytomia, ale i całego regionu. Jestem przekonany, że wystawa będzie się cieszyć ogromnym zainteresowaniem – mówił prezydent Damian Bartyla podczas pokazu prasowego w MGB.

Wystawa „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu” została zaprojektowana i przygotowana przez reżyserów i scenarzystów filmu - Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, kierownika animacji malarskiej Piotra Dominiaka, i kierownika produkcji Tomasza Wochniaka. Do jej powstania przyczynili się także malarze i animatorzy filmu: Dominika Hofman i Krzysztof Nowicki.

Warto dodać, że wystawa po raz pierwszy  zobaczyła światło dzienne na przełomie roku w holenderskim Noordbrabants Museum, gdzie zobaczyło ją 68 tysięcy widzów.

Prezentowana w Bytomiu wystawa będzie większa, bo złoży się na nią aż 122 obrazów podzielonych na sekcje. Wśród nich znajdą się m.in. sekcje obrazów czarno-białych, sekcje portretów czy sekcje płócien przedstawiających rozszerzone wersje obrazów van Gogha.

Kiedy wymienialiśmy pierwsze smsy, Dorota Kobiela podkreślała jak duży wpływ na jej artystyczne kształtowanie się miało obcowanie z naszą Galerią Malarstwa Polskiego. Rolą muzeów jest przecież tłumaczenie świata poprzez sztukę, prezentowanie wybitnych, znamiennych zjawisk w sztuce. Goszcząca u nas wystawa bez wątpienia do nich należy i jest to dla całego zespołu ogromna satysfakcja
- mówił Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego.

Ekspozycja z pewnością dopełni estetyczne przeżycia wywoływane przez twórczość van Gogha tych, którzy jeszcze nie widzieli filmu. Z kolei ci, którzy są już po seansie, będą mieli przyjemność wejść jeszcze głębiej w świat „Twojego Vincenta” i cieszyć się obrazami, które ożywały w kinie.

Poprzez tę wystawę zapraszamy widza w podróż w świat Vincenta. Podróż, która nam zajęła dwa lata – mówi Piotr Dominiak, kierownik animacji malarskiej.

Zanim będziemy mogli podziwiać obrazy na ścianach bytomskiego muzeum, już jutro /sobota, 12 maja/ o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7,odbędzie się spotkanie z  Dorotą Kobielą, która opowie o procesie tworzenia "Twojego Vincenta" oraz idei prezentowanej w muzeum wystawy. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Krzysztof Korzeniecki. Wstęp w cenie 1 zł.

Wernisaż wystawy w Muzeum Górnośląskim / pl. Sobieskiego/ odbędzie się w niedzielę, 13 maja o 14.00.

Partnerem ekspozycji jest gmina Bytom.

 

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek/UM BYTOM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.