Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Dotknąć geniuszu

Data publikacji: 11 maja 2018W Muzeum Górnośląskim trwają ostatnie przygotowania do wystawy „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu”, na którą złoży się 122 płótna wykonane techniką olejną, jaką stosował w swoich pracach jeden z największych malarzy w historii. O procesie powstawania wystawy mówiono podczas dzisiejszej /11 maja/ konferencji prasowej z udziałem prezydenta Damiana Bartyli.

Ideą, która od początku przyświecała twórcom nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”, było zorganizowanie wystawy obrazów, które są efektem dwuletniej pracy 125 zawodowych malarzy z 25 krajów.

Cieszę się, że ta wyjątkowa wystawa odbywa się właśnie w Bytomiu, rodzinnym mieście reżyserki tego niezwykłego filmu – Doroty Kobieli. To wspaniała promocja nie tylko Bytomia, ale i całego regionu. Jestem przekonany, że wystawa będzie się cieszyć ogromnym zainteresowaniem – mówił prezydent Damian Bartyla podczas pokazu prasowego w MGB.

Wystawa „Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu” została zaprojektowana i przygotowana przez reżyserów i scenarzystów filmu - Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, kierownika animacji malarskiej Piotra Dominiaka, i kierownika produkcji Tomasza Wochniaka. Do jej powstania przyczynili się także malarze i animatorzy filmu: Dominika Hofman i Krzysztof Nowicki.

Warto dodać, że wystawa po raz pierwszy  zobaczyła światło dzienne na przełomie roku w holenderskim Noordbrabants Museum, gdzie zobaczyło ją 68 tysięcy widzów.

Prezentowana w Bytomiu wystawa będzie większa, bo złoży się na nią aż 122 obrazów podzielonych na sekcje. Wśród nich znajdą się m.in. sekcje obrazów czarno-białych, sekcje portretów czy sekcje płócien przedstawiających rozszerzone wersje obrazów van Gogha.

Kiedy wymienialiśmy pierwsze smsy, Dorota Kobiela podkreślała jak duży wpływ na jej artystyczne kształtowanie się miało obcowanie z naszą Galerią Malarstwa Polskiego. Rolą muzeów jest przecież tłumaczenie świata poprzez sztukę, prezentowanie wybitnych, znamiennych zjawisk w sztuce. Goszcząca u nas wystawa bez wątpienia do nich należy i jest to dla całego zespołu ogromna satysfakcja
- mówił Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego.

Ekspozycja z pewnością dopełni estetyczne przeżycia wywoływane przez twórczość van Gogha tych, którzy jeszcze nie widzieli filmu. Z kolei ci, którzy są już po seansie, będą mieli przyjemność wejść jeszcze głębiej w świat „Twojego Vincenta” i cieszyć się obrazami, które ożywały w kinie.

Poprzez tę wystawę zapraszamy widza w podróż w świat Vincenta. Podróż, która nam zajęła dwa lata – mówi Piotr Dominiak, kierownik animacji malarskiej.

Zanim będziemy mogli podziwiać obrazy na ścianach bytomskiego muzeum, już jutro /sobota, 12 maja/ o 17.00 w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7,odbędzie się spotkanie z  Dorotą Kobielą, która opowie o procesie tworzenia "Twojego Vincenta" oraz idei prezentowanej w muzeum wystawy. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Krzysztof Korzeniecki. Wstęp w cenie 1 zł.

Wernisaż wystawy w Muzeum Górnośląskim / pl. Sobieskiego/ odbędzie się w niedzielę, 13 maja o 14.00.

Partnerem ekspozycji jest gmina Bytom.

 

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek/UM BYTOM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.