Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Dorota Adamiec

Dorota Adamiec Data publikacji: 9 grudnia 2013W 1961 roku zamieniłam Wrocław na Bytom, do którego przyjechałam „za mężem”. Bytom zauroczył mnie pięknem architektury z okresu fin de sičcle'u. Do dziś jednym z tematów mojego malarstwa są imponujące bogactwem wystroju, niekiedy wykończone wysmukłymi wieżyczkami, kamienice secesyjne czy regionalne "romantyczne" familoki.

Niestety, dużo tych "perełek" na zawsze zniknęło już z pejzażu naszego miasta. W latach siedemdziesiątych miałam przyjemność prowadzić lekcje wychowania plastycznego w IV Liceum Ogólnokształcącym. Swoje fascynacje próbowałam zaszczepić moim uczniom - myślę, że z pozytywnym skutkiem, gdyż niektórzy z nich ukończyli akademie sztuk pięknych, architekturę lub zajmują się ratowaniem obiektów dawnej kultury materialnej śląskiej ziemi, a wielu po prostu interesuje się sztuką.

Warto uwrażliwiać młodzież, otwierać "drzwi" do kultury, a w Bytomiu istnieją ku temu możliwości. Takie instytucje, jak: Muzeum Górnośląskie, Opera Śląska, szkoła baletowa, szkoła muzyczna, Bytomskie Centrum Kultury i Śląski Teatr Tańca to właśnie miejsca emanujące kulturą, miejsca, z których bytomianie mogą być dumni. Choć dzisiejszy świat nabrał przyspieszenia, stał się bardziej konsumpcyjny, dobrze jest znaleźć czas na realizowanie swoich pasji, rozwijanie swoich zainteresowań, na przyjaźń. Bytom ma swoją moc, swojego ducha...

Dorota Adamiec - malarka, laureatka Złotej Odznaki ZPAP, odznaczona Orderem Św. Stanisława III klasy, dumna posiadaczka Nagrody Prezydenta Bytomia "Muza ‘97"Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.