Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Dominik Abłamowicz

Dominik Abłamowicz Data publikacji: 9 grudnia 2013Miasto mojego dzieciństwa, szkolnych znajomości, przyjaźni, więzi rodzinnych. Moje pierwsze wspomnienia z Bytomia związane są z Operą Śląską, do której będąc chłopcem, bardzo często chodziłem z babcią.

Z tych odległych ech przeszłości wracają do mnie obrazy ogrodu zoologicznego z niedźwiedziami w Parku Miejskim, nieistniejącego już kościoła Św. Wawrzyńca, rowerów wodnych i przystani kajakowej przy stawie z drewnianym mostem Magicznym miejscem pozostał dla mnie Rynek z jego architektoniczną różnorodnością. W 1977 r. wyjechałem z Bytomia i po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pracy w Krakowie (PAN) i Nowym Sączu (muzeum) zamieszkałem w Katowicach.

Częstotliwość wizyt w Bytomiu ograniczyłem głównie do odwiedzin u rodziny oraz przyjaciół. Sytuacja zmieniła się jednak półtora roku temu, kiedy objąłem stanowisko dyrektora Muzeum Górnośląskiego – instytucji będącej ważnym elementem kulturowego krajobrazu miasta, w której drzemie ogromny potencjał. W nowym statucie muzeum zapisaliśmy podstawowe funkcje działalności placówki.

Oprócz organizowania wystaw, na bieżąco rozszerzamy też działalność edukacyjną. Jak to w życiu bywa: coś się udało, a coś nie. Z pewnych przedsięwzięć jesteśmy zadowoleni, z innych nie. Trzeba pamiętać, że przygotowanie dobrej ekspozycji zajmuje nawet dwa lata. Na realizację takich projektów składają się rozmaite rzeczy, m.in. pomysł, czas i zaangażowanie całego zespołu. Jestem przekonany, że Muzeum Górnośląskie może się stać najliczniej odwiedzaną placówką w regionie, a sama instytucja z powodzeniem może pretendować do listy swoistych wizytówek regionu, do których obecnie zalicza się np. Uniwersytet Śląski czy Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.

Mówiąc o potencjale Bytomia, mam też na myśli jego postindustrialne bogactwo, które uważny obserwator odnajdzie niemal w każdej części tego miasta. Górująca nad miastem bryła EC Szombierki, tereny po byłej KWK Rozbark czy pozostałości po parowozowni przy Brzezińskiej są namacalnymi dowodami minionych czasów wartymi zachowania ich dla kolejnych pokoleń. Podobnie rzecz ma się z cennymi budowlami epoki modernizmu, którego modelowym przykładem jest gmach główny bytomskiego muzeum.

Nie każdy wie, że obiekt przy pl. Sobieskiego, według niemieckich planów, jest bocznym, biurowym skrzydłem kompleksu, który nigdy nie powstał. Z dachu rozpościera się panorama Bytomia i zapewne urzeczeni tym widokiem niemieccy projektanci w latach 30. ubiegłego wieku planowali ulokowanie tam kawiarni. To tylko jeden z wielu pomysłów uatrakcyjnienia miejskiej przestrzeni dla turystów i mieszkańców. Gmach muzeum i szereg innych zabytków w stylu modernistycznym mogłyby na wzór katowickiego Szlaku Moderny tworzyć tu analogiczną trasę. Działania te wymagają pewnych nakładów finansowych, ale nie rezygnujmy z marzeń. Róbmy swoje!

Dominik Abłamowicz – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.