Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Domek Matki Ewy

Domek Matki Ewy Data publikacji: 15 grudnia 2013Ewa von Tiele-Winckler, zwana Matką Ewą, związana jest nierozerwalnie z Miechowicami. Tu się urodziła, tu założyła dzieło swojego życia - zakłady opiekuńcze, znane na całym świecie pod nazwą "Ostoja Pokoju". Tu też umarła i została pochowana. Jej skromny grób oznakowany jest prostym kamiennym krzyżem, na którym napisano „Ancilla Domini (tj. Służebnica Pańska) - 1866-1930". Wszystko skromne i proste, bo ona sama była skromna, a jej całe życie cechowała prostota, mimo że urodziła się w pałacu w Miechowicach jako córka znanego na Śląsku bogatego przemysłowca i ziemianina. Domek Matki Ewy znajduje się na Szlaku Matki Ewy.

Niewielki drewniany dom na terenie „Ostoi Pokoju” powstał w 1902 r. i wyraża stosunek Matki Ewy do dóbr materialnych - na drzwiach widnieje napis: „Własność Jezusa Chrystusa”. Matka Ewa mieszkała w nim i pracowała do śmierci.
Obecnie w pomieszczeniach z zachowanym wyposażeniem znajduje się małe muzeum, które można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu z przewodnikiem. Kontakt: Anna Seemann-Majorek tel. 503-357-305. 
www.muzeummatkiewy.luteranie.pl.Polecamy także stronę Szlak Matki Ewy

 


Autor: KM
Zdjęcia: fot. M&M Bochenek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.