Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 kwietnia 2018, Maria, Marcelina, Marzena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Dobre praktyki. Bytom radzi Żyrardowowi

Dobre praktyki. Bytom radzi Żyrardowowi Data publikacji: 10 kwietnia 2018Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych jest trudne, ale warto podjąć wyzwanie, bo efekty są zaskakujące, a inne miasta mogą z Bytomia czerpać wzorce – mówili dziś przedstawiciele Żyrardowa, którzy zwiedzali Bytom szukając pozytywnych przykładów odnowy zdegradowanych terenów.

Prezydent Bytomia Damian Bartyla podkreślał, że ze skutkami restrukturyzacji przemysłu borykają się niemal wszystkie miasta w Polsce. To nie tylko utrata  miejsc pracy, mniejsze wpływy do budżetu, to także tereny skażone ekologicznie i ogromne straty wizerunkowe dla miasta  – mówił prezydent. Choć zagospodarowanie terenów poprzemysłowych jest trudne, nam udało się pozyskać na ten cel środki unijne i zachęcić do współpracy prywatnych inwestorów.

Żyrardów, choć niewątpliwie mniejszy od Bytomia, boryka się z podobnymi problemami. Przez 150 lat zakłady żyrardowskie były największą fabryką wyrobów lnianych w Europie. Po II wojnie światowej fabryka lnu była największym pracodawcą. W mieście liczącym 40 tys. mieszkańców zatrudniała 10 tys. ludzi. Upadek przemysłu w latach 90-tych ubiegłego wieku przyczynił się do zubożenia społeczeństwa.

Choć dziś wydaje się, że problemy bezrobocia nie są dla Żyrardowa palące. Bliskość Warszawy powoduje, że mieszkańcy właśnie tam znajdują zatrudnienie, a problemem dla opieki społecznej są przede wszystkim rodziny dziedziczące biedę. Władze miasta wiedzą, że nie będą dla inwestorów tak atrakcyjne, jak leżąca 45 km dalej stolica, dlatego szukają dla Żyrardowa innej, atrakcyjnej funkcji. Status sypialni Warszawy wcale im nie przeszkadza, bo upatrują w tym szanse dla miasta. Niewykluczone, że podejmą starania o wpisanie unikatowego, włókienniczego centrum Żyrardowa na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na gościach, którzy dziś odwiedzili Bytom, duże wrażenie zrobił m.in. tętniący życiem przez cały rok Teatr Rozbark, a także pole golfowe w Szombierkach wraz z osiedlem domów jednorodzinnych. Niemniej najbardziej chwalili powstały na terenach po dawnej kopalni Powstańców Śląskich  Zakład Aktywności Zawodowej „Świetlik”, w którym zatrudnienie znajdują osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Dodajmy, że „Świetlik” oferujący organizację imprez okolicznościowych, noclegi i usługi pralnicze, doskonale radzi sobie na rynku komercyjnym.

Największym jednak zainteresowaniem cieszył się wśród gości projekt rewitalizacji terenów poprzemysłowych Szombierek i Łagiewnik w dolinie rzeki Bytomki, na które miasto pozyskało 25 milionów dofinansowania. Przypomnijmy, że hałdach odpadów pogórniczych, pohutniczych i poprzemysłwocyh nieużytkach powstaną tereny zielone,  sportowe i rekreacyjne. Żyrardów ma podobny obszar do zagospodarowania, chętnie skorzysta z doświadczeń Bytomia.


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.