Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Do bytomskich strzelców wojska zaciągają...

Do bytomskich strzelców wojska zaciągają... Data publikacji: 23 lutego 2018Leopold Okulicki, Stanisław Sosabowski, Władysław Langner czy Jan Kiepura. Co łączy te nazwiska? Wszyscy byli żołnierzami 1 Pułku Strzelców Bytomskich, jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Śląsku po 1918 roku. Jego dzieje zaprezentował dzisiaj, 23 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to świetna okazja do zaprezentowania historii śląskich jednostek wojskowych, które przyczyniły się do powstania wolnej Polski, jak również powrotu części Górnego Śląska do macierzy. Jedną z nich był właśnie 1 Pułk Strzelców Bytomskich, którego historia wiąże się bezpośrednio z Bytomiem, nie tylko ze względu na swą nazwę, ale również dlatego, że reprezentujący go żołnierze byli przeważnie mieszkańcami Bytomia i powiatu bytomskiego.

Śląscy ochotnicy wykazali swoje przywiązanie do Polski walcząc przede wszystkim w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, w której szczególnie odznaczyli się podczas bitwy warszawskiej w sierpniu 1920 roku, ale także biorąc udział w III powstaniu śląskim w 1921 roku oraz w walkach z Niemcami w 1939 roku. Podczas piątkowego wykładu bytomski historyk Tomasz Sanecki nie tylko opowiadał o bojowych dokonaniach żołnierzy Pułku Strzelców Bytomskich w walkach z Niemcami i Sowietami w latach 1919-1921 oraz podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku,  ale również zaprezentował na zdjęciach miejsca związane z dziejami śląskiego pułku.

Warto dodać, że podczas prelekcji zaprezentowane zostały także sylwetki najważniejszych żołnierzy i oficerów 1 Pułku Strzelców Bytomskich, wśród których byli: gen. Leopold Okulicki – ostatni dowódca Armii Krajowej, od wiosny 1930 roku do lipca 1931 roku dowódca II batalionu 75 pp /następcy 1 Pułku Strzelców Bytomskich/, gen. Stanisław Sosabowski - dowódca I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, dowódca I batalionu 75 pp w Rybniku w 1928 roku, służył w 75 pp w latach 1927 – 1928, pułkownik Wacław Klaczyński - dowódca pułku od 1928 do 1936 r. Od 1937 r. drugi dowódca piechoty dywizyjnej 23 Dywizji Piechoty, zaś od sierpnia 1939 r. - dowódca Obszaru Warownego Śląsk, gen. Władysław Langner - dowódca Pułku Bytomskiego w czasie wojny polsko – bolszewickiej. W wojnie obronnej w 1939 roku gen. Langner dowodził obroną Lwowa oraz Jan Kiepura - jeden z najwybitniejszych polskich tenorów, który był ochotnikiem w 1 Pułku Strzelców Bytomskich, wstępując do pułku w lecie 1919 roku.

Piątkowe spotkanie było połączone z promocją książki "Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich. O wolną Polskę, o polski Śląsk", której autorem jest bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Przypominamy również, że o historii 1 Pułku Strzelców Bytomskich Tomasz Sanecki opowie również 15 marca /godz. 16.00/ podczas spotkania w Biurze Promocji Bytomia.

Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: Piotr A. Jeleń/Dorota Sanecka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.