Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dlaczego w mieście pękały rury i w mieszkaniach było zimno?

Data publikacji: 11 grudnia 2013Drogie Dzieci, to jest piękne, zimowe pytanie. Postaram się wyjaśnić, dlaczego tak się działo, chociaż wiem, że to nie takie proste. Wszyscy zgadzamy się z tym, że jak jest zima, to jest zimno! I nie ma na to rady, tak musi być!

Nieraz nawet jest bardzo, bardzo zimno. Wtedy mówimy, że przyszedł do nas d u ż y  m r ó z. Niektórzy ludzie mówią, że to jest taki groźny, t r z a s k a j ą c y  mróz. Myślimy sobie w takich chwilach: co też mróz może potrzaskać? Czy mróz ma taką siłę, żeby trzaskać, żeby coś porozbijać?

Oj, tak, tak... Mróz ma bardzo dużą siłę. Potrafi zamrozić wszystko dookoła. Mrozi stawy z wodą, tramwaje, autobusy, ptaszki, pieski, ławki w parku, drogi i domy. A w domach i blisko domów są różne rury. W niektórych rurach jest woda. I takie rury mogą zamarzać a potem mogą pękać. No i jest kłopot... Ale nie zawsze tak się dzieje. Jak w domach wszyscy zamykamy drzwi, jak rodzice zamykają okna, nawet te na korytarzach, to mróz tak szybko nie wchodzi do środka. Jeśli dodatkowo, te rury są dobrze okryte, to też mróz ich nie zamrozi. A jak pada śnieg, to ociepla dużymi, puszystymi czapkami te rury, które są ukryte pod ziemia. I wtedy też nic złego się nie stanie, bo czapy śniegowe ochraniają. Ale jak rury nie są okryte, jak nie ma śniegu na dworze i jak  ludzie nie zamykają drzwi od swoich domów, to szybko robi się zimno. Groźny mróz mrozi i nieraz coś popsuje. Oj, ja to wiem, nikt tego nie lubi! Mróz psuje szybko, a naprawianie uszkodzonej rury trwa długo...

Pamiętamy, że mróz mrozi też dorosłych i mrozi dzieci. Dlatego w te mroźne dni, ubieramy ciepłe kurteczki, ciepłe skarpetki i buciki na nogi, czapeczki, szaliki i rękawiczki. Nie chcemy się wymrozić ani przeziębić. Nie chcemy mieć czerwonych nosków i zimnych rączek. Nie chcemy zachorować. Prawda?
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.