Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dlaczego w Bytomiu pękają domy ?

Data publikacji: 11 grudnia 2013- DROGIE DZIECI… - Odpowiem na to pytanie.
Bytom - to bardzo ciekawe miasto. Ma piękną historię. Ale najciekawsze jest to, że głęboko pod bytomską ziemią zawsze były ukryte skarby.

Takie prawdziwe, o jakich marzą wszyscy poszukiwacze skarbów na całym świecie. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, że kiedyś pod ziemią, pod naszym miastem było prawdziwe srebro, cynk i ołów. Wielkie i cenne skarby!

Ludzie chcieli te skarby wydobywać. Przecież każdy, kto znajdzie skarb, to chce go mieć w domu. Prawda? Zaczęli kopać głębokie doły. Robili z nich szyby do wydobywania skarbów. No i co ? I wydobywali te skarby do góry i cieszyli się! Sprzedawali je i mieli coraz więcej pieniążków.

Bytom był wtedy „srebrnym miastem". Pięknym i bogatym! Niektórzy mieszkańcy Bytomia też byli bardzo bogaci. Kazali robić dla swoich małych dzieci, kołyski i grzechotki ze srebra. Możecie to sobie wyobrazić? Och! Piękna musiała być taka srebrna, błyszcząca kołyska... Cudownie musiała dźwięczeć grzechotka ze srebra...

Wiecie już teraz, że przez wiele lat wykopywano te cenne skarby spod Bytomia. Co się wtedy działo pod ziemią? Skarby zabierano a dziury zostawały.

Potem górnicy znaleźli pod Bytomiem węgiel. Też był wielkim skarbem! Więc dalej kopano i kopano... Bytom stał się „węglowym miastem". Znowu skarby zabierano, a dziury pod ziemią zostawały. W ten sposób przez wiele lat to, co jest głęboko ukryte pod ziemią, zrobiło się jak ser żółty z bardzo  wielkimi dziurami!

Tak jest nadal. Górnicy węgiel kopią. Mają pracę i zarabiają pieniądze. Ale ziemia pod Bytomiem jest teraz jeszcze bardziej podziurawiona, robi się słabsza. Nieraz ta ziemia, osłabiona przez dziury, mocno się trzęsie! Jakby chciała powiedzieć ludziom: jest mi teraz bardzo ciężko!

Drogie dzieci, bardzo proszę, zróbcie sobie doświadczenie. Łatwe i ciekawe. Zbudujcie  na dywanie domki z różnych klocków. Mogą być wysokie albo malutkie. Zobaczcie, czy równo stoją. Potem szarpnijcie mocno dywanem i zobaczcie co się stanie. Który domek się poruszył, a który popękał i chciał się przewrócić? Tak samo dzieje się z prawdziwymi domami w naszym mieście. Jak ziemia się poruszy, to jedne domy nadal stoją mocno na ziemi, a inne zaczynają pękać, mogą też lekko się przechylić.

Myślę, drogie dzieci, że wyjaśniłem dlaczego ziemia w naszym mieście się trzęsie i dlaczego mogą w Bytomiu popękać niektóre domy. Ale proszę, nie martwcie tymi sprawami. Wasi rodzice myślą o tym, co trzeba zrobić, żeby było dobrze.

                                                                                                                        BYTOMEK
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.