Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dlaczego trzeba wycinać drzewa?

Data publikacji: 10 grudnia 2013Drogie Dzieci, bardzo się cieszę, że pytacie o drzewa i o to, dlaczego niektóre są wycinane w naszym mieście. Gratuluję wszystkim! Jesteście bardzo dobrymi obserwatorami i na pewno kochacie przyrodę, tak mocno jak ja.

Przecież drzewa to nasi przyjaciele. Nie mówią, nie narzekają i nie sprzeczają się z nami. Ale dają nam wiele piękna i dobra. Dużo możemy się nauczyć, obserwując drzewa.

Drzewa są potrzebne w lesie, w parku, w sadzie i ogrodzie, na wsi i w mieście. Gdyby zabrakło drzew to świat wokół nas, byłby szary i smutny. Wszyscy lubimy obserwować, jak na wiosnę drzewa pokrywają się pięknymi, zielonymi listkami. A zaraz potem drzewa zakwitają. Co to jest za widok! Kwitnący sad owocowy z jabłoniami i gruszami wygląda wtedy, jak zaczarowana, bajkowa kraina! Można się zachwycać bez końca, można patrzeć i patrzeć, i słuchać, jak piękną muzykę wygrywają szumiące liście drzew.

Czy muszą one być wycinane, skoro są piękne i potrzebne? Odpowiem tak: niektóre muszą. Powodów do tego, aby wyciąć drzewo, jest wiele. Jedne drzewa zrobiły się bardzo kruche i łamią się ich gałęzie, gdy wieje silny wiatr. Połamane gałęzie spadają na dachy domów, na samochody i mogą spadać na ludzi, którzy pod nimi przechodzą. Inne były posadzone bardzo blisko domów i bloków. Teraz urosły, ich gałęzie wchodzą do okien a korzenie niszczą chodnik przed blokiem. Też trzeba je wyciąć. Jeszcze inne rosły tam, gdzie teraz jest budowana nowa droga i przeszkadzały w budowie - trzeba było je wyciąć.

Ale nie martwcie się. Nad tymi wycinkami drzew czuwają dorośli. Oni wszystko sprawdzają i badają zanim dadzą pozwolenie na wycięcie drzewa. I jeszcze czuwają nad tym, aby nowe drzewa były sadzone przy budowanych drogach, na osiedlach i w parkach. Jestem przekonany, że w Bytomiu nigdy nie zabraknie pięknych i radośnie szumiących drzew.

                                                                                                                   Bytomek
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.