Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 czerwca 2018, Elzbieta, Paula, Marek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Dlaczego nie należy wypalać traw i suchych liści?

Data publikacji: 10 grudnia 2013Drogie Dzieci – za to odważne pytanie, serdecznie dziękuję i stawiam wszystkim pytającym szóstkę z wykrzyknikiem! Podpalanie i wypalanie zawsze łączy się z ogniem!

Ognia należy się bać, bo niszczy i spala wszystko to, co spotka na swojej drodze. Ogień może też oparzyć dzieci i dorosłych. Oparzenie bardzo mocno boli. Prawda ? Ja taki ból pamiętam. Ja też  boję się ognia...

Powinniśmy wiedzieć, że sam strach przed ogniem i pożarem - to za mało, aby wydać zakaz wypalania. A taki zakaz jest wydany przez urzędników od spraw naszego bezpieczeństwa. Postaram się wyjaśnić, komu jeszcze może wyrządzić krzywdę pożar. powstały podczas wypalania traw. Cieszymy się, gdy w naszym otoczeniu są piękne zielone łąki z kolorowymi kwiatkami. Na wiosnę najpiękniej wśród młodej trawy wyglądają żółte mlecze. Jest ich dużo i wyglądają, jak małe słoneczka na ziemi. Jak się schylimy niziutko, do samej ziemi, to zobaczymy, że wśród tych kwiatów i traw mieszkają różne robaczki i malutkie zwierzątka. Tam mają swoje domki. Jest ich bardzo dużo. Nie potrafię nawet wszystkich wymienić. Są tam: żabki, myszki, żuczki, koniki polne, motylki i mrówki. Po takich pięknych łąkach często spacerują bociany, które szukają dla siebie jedzenia. A bliżej stawów z wodą są jeszcze, ukryte w trawach i zaroślach gniazdka ptaków: kuropatw, bażantów i dzikich kaczek.

Jeżeli ktoś podpali trawy, to znikają piękne, zielone łąki - pozostaje popiół i spalona ziemia. Robi się szaro i smutno! Giną też małe ptaki i zwierzęta. One nie potrafią uciekać przed ogniem. Podczas pożaru jest dużo dymu. On zatruwa nasze powietrze i my możemy źle się czuć, od takiego zadymionego powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy ludzie pamiętali o zakazie wypalania traw i suchych liści.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.