Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Dlaczego nie należy wypalać traw i suchych liści?

Data publikacji: 10 grudnia 2013Drogie Dzieci – za to odważne pytanie, serdecznie dziękuję i stawiam wszystkim pytającym szóstkę z wykrzyknikiem! Podpalanie i wypalanie zawsze łączy się z ogniem!

Ognia należy się bać, bo niszczy i spala wszystko to, co spotka na swojej drodze. Ogień może też oparzyć dzieci i dorosłych. Oparzenie bardzo mocno boli. Prawda ? Ja taki ból pamiętam. Ja też  boję się ognia...

Powinniśmy wiedzieć, że sam strach przed ogniem i pożarem - to za mało, aby wydać zakaz wypalania. A taki zakaz jest wydany przez urzędników od spraw naszego bezpieczeństwa. Postaram się wyjaśnić, komu jeszcze może wyrządzić krzywdę pożar. powstały podczas wypalania traw. Cieszymy się, gdy w naszym otoczeniu są piękne zielone łąki z kolorowymi kwiatkami. Na wiosnę najpiękniej wśród młodej trawy wyglądają żółte mlecze. Jest ich dużo i wyglądają, jak małe słoneczka na ziemi. Jak się schylimy niziutko, do samej ziemi, to zobaczymy, że wśród tych kwiatów i traw mieszkają różne robaczki i malutkie zwierzątka. Tam mają swoje domki. Jest ich bardzo dużo. Nie potrafię nawet wszystkich wymienić. Są tam: żabki, myszki, żuczki, koniki polne, motylki i mrówki. Po takich pięknych łąkach często spacerują bociany, które szukają dla siebie jedzenia. A bliżej stawów z wodą są jeszcze, ukryte w trawach i zaroślach gniazdka ptaków: kuropatw, bażantów i dzikich kaczek.

Jeżeli ktoś podpali trawy, to znikają piękne, zielone łąki - pozostaje popiół i spalona ziemia. Robi się szaro i smutno! Giną też małe ptaki i zwierzęta. One nie potrafią uciekać przed ogniem. Podczas pożaru jest dużo dymu. On zatruwa nasze powietrze i my możemy źle się czuć, od takiego zadymionego powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy ludzie pamiętali o zakazie wypalania traw i suchych liści.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.