Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Dla środowiska, dla zielonego Śląska

Dla środowiska, dla zielonego Śląska Data publikacji: 2 marca 201825-lecie działalności obchodzi w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tej okazji wczoraj /1 marca/ w Operze Śląskiej odbyła się uroczysta gala jubileuszowa.

Cieszę się, że spotykamy się w Bytomiu, gdzie system finansowania ochrony środowiska zdaje egzamin od wielu lat, przyczyniając się w dużej mierze do kształtowania zielonego oblicza miasta i postaw ekologicznych. Z pełną odpowiedzialnością, mogę powiedzieć, że Bytom może być w województwie śląskim stawiany za wzór skuteczności realizowanej przez fundusz misji – mówił prezydent Damian Bartyla, podczas uroczystości jubileuszowych.

Warto zaznaczyć, że w ciągu 25 lat działalności Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wydał na wsparcie setek inicjatyw proekologicznych ponad osiem miliardów złotych. Tylko w latach 2013 - 2017 WFOŚ dofinansował bytomskie projekty na kwotę ponad 12 mln złotych. Wśród najważniejszych przedsięwzięć znalazła się m.in. przebudowa zieleni oraz modernizacja stawu łabędziego w zabytkowym Parku Miejskim, rewitalizacja parku Fazaniec w Szombierkach, termomodernizcja budynków oraz szereg proekologicznych akcji edukacyjnych.

W czasie jubileuszu wręczono statuetki EkoKARLIKA 25-lecia. Za aktywne działania na rzecz walki ze smogiem i wprowadzenie uchwały antysmogowej dla regionu wyróżniony został marszałek Wojciech Saługa. Pozostałe wyróżnienia trafiły do arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, prezydenta Bytomia Damiana Bartyli, prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, prezydenta Katowic Marcina Krupy, burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi, burmistrza Żywca Antoniego Szlagora i burmistrza Tarnowskich Gór Arkadiusza Czecha.

Wyróżniono również pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy zostali uhonorowani Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstał w 1993 roku. Jest publiczną instytucją finansową realizującą politykę ekologiczną województwa śląskiego. Jego działalność koncentruje się na wspieraniu działań proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe oraz zarządzaniu środkami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.