Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pojedź na miniobóz za 30 zł

Już od najbliższego poniedziałku, 11 czerwca ruszają zapisy na miniobozy w Kokotku. Jak co roku mogą w nich wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, którzy spędzą cztery dni w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym. Pierwszy turnus już 24 czerwca.

Diabelski dąb

Data publikacji: 10 grudnia 2013Powiadają, że w przeszłości podróżni z daleka omijali Rozbark z uwagi na bardzo złe drogi w wiosce. Nie nadawały się one w ogóle do przejazdu w pogodne dni, a co dopiero, gdy padał deszcz lub były wiosenne roztopy. Miejscowa ludność przypisywała ten okropny stan dróg diabelskiej złośliwości, przypominając stare ludowe podanie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Bardzo dawno temu rósł na Rozbarku potężny dąb o silnie rozbudowanej koronie i rozłożystych konarach. Miejscowa ludność utrzymywała, że dąb ten stał się siedliskiem złośliwego diabła, którego nie można było w nijaki sposób stamtąd wykurzyć. Gdy chciano diabelskie siedlisko zburzyć, ten idąc drogą przez wieś, rzucając, czym popadnie, narobił tyle dziur i tak głębokich, niby bez dna, że miejscowi kmiecie nie byli w stanie ich zasypać.
Mimo ogromnego wysiłku, droga nie nadawała się do użytku. Z pomocą biednym Rozbarczanom przyszli wtedy bytomscy zakonnicy, którzy rzuconym zaklęciem postarali się ruszyć diabła ze swego legowiska. Ten widocznie odczuł siłę zaklęcia, skoro wydostał się z dębu z ogromnym szumem i uciekł, aż do Sławkowa. Drogę jego ucieczki znaczył szeroki pas piachu ciągnący się grubą łachą od miejsca w wiosce gdzie stał dąb, aż hen w głąb Polski. Od tego też czasu droga w Rozbarku naprawiona na powrót nadaje się do użytku.

[Perlick A.: Sagen des Dorfes Roßberg, Beuthen 1926, s. 9-10]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.