Wiele z posiadanych przez mnie pocztówek i zdjęć bytomskich fotografów zostało wykorzystanych i zaprezentowanych w wydawnictwach książkowych, folderach reklamowych, tytułach prasowych, wystawach, np. :

"Bytom na starych planach i pocztówkach" - Jan Drabina, Czesław Czerwiński, Przemysław Nadolski, Bytom 1995 - wyd. przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Towarzystwo Miłośników Bytomia - do którego zresztą mam przyjemność należeć.

"Architektura Śródmieścia Bytomia" - Ariana Gano-Kotula wyd. AKANT Gliwice 1995

"Stare fotografie Bytomia z lat 1865 -1922" - Jan Drabina, Maksymilian Fleischer, Bytom 1995 - wyd. przez Towarzystwo Miłośników Bytomia i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

"Dzielnice Bytomia na starych fotografiach, pocztówkach i planach" - praca zbiorowa pod redakcją Jana Drabiny Bytom 1998 - wyd. przez Towarzystwo Miłośników Bytomia przy współpracy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

"Bytom - informator miejski" - CD-ROM wydany przez Wydawnictwo "UNITEX" - Bydgoszcz 1999

"Bytom wczoraj i dziś" - album wraz z CD-ROM-em wydany przez Wydawnictwo "UNITEX" - Bydgoszcz 1999.

"Bytom w dawnej pocztówce" - 16 szt. reprintów pocztówek wyd. przez Wydawnictwo "ALATUS" - Katowice 2000.

"Historia Bytomia 1254-2000" - Jan Drabina - ilustracje do niektórych rozdziałów książki wydanej przez Towarzystwo Miłośników Bytomia - Bytom 2000.

"Bytom wczoraj i dziś" kalendarz ścienny na 2002 r. wyd. przez Wydawnictwo "ALATUS" - Katowice 2001.

"Dziedzictwo poczty - region województwa śląskiego" - opracowanie
wydane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami o/Bytom w 2001 r.

"Bytomskie zabytki" - praca zbiorowa pod redakcją Jana Drabiny - wyd. przez Towarzystwo Miłośników Bytomia - Bytom 2001.

"Bytom - 750 lat" - film dokumentalny w reżyserii Mieczysława Szemalikowskiego
zrealizowany w 2004 r. z okazji 750 lecia lokacji Bytomia.

"Bytom w okresie industrializacji" - autorska wystawa pocztówek w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Rotunda) zrealizowana w 2004 r. z okazji 750 - lecia lokacji Bytomia.

W 2004 r. w uznaniu za szczególne zaangażowanie w obchody roku jubileuszowego przyznano mi "Medal 750 - lecia Bytomia".

"Dzielnice Bytomia na starych fotografiach, pocztówkach i mapach" - autorstwa J.A. Krawczyka i P. Nadolskiego wyd. przez PPHU "ROCOCO"
- Bytom 2005.

"40 lecie Towarzystwa Miłośników Bytomia " - wystawa zrealizowana w 2006 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu prezentująca działalność organizacji i jej członków.

"Dziecko w obiektywie historii - Górny Śląsk i pogranicze" - wystawa zrealizowana w 2006 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu prezentująca stare fotografie dzieci.

"Bytom na starych pocztówkach" - autorstwa P. Nadolskiego wyd. przez PPHU "ROCOCO" - Bytom 2006.

"Życie codzienne w Bytomiu od lokacji do I Wojny Światowej 1254-1914" autorstwa Jana Drabiny - wyd. przez Towarzystwo Miłośników Bytomia
- Bytom 2006.

"Historia Bytomia od średniowiecza do współczesności 1123-2010"
autorstwa Jana Drabiny - wyd. przez Towarzystwo Miłośników Bytomia
- Bytom 2010.

W 2010 r. zostałem uhonorowany zaszczytną nagrodą Prezydenta Miasta Bytomia "MUZA 2010"

"Historia Szombierek" autorstwa Józefa Larischa - wyd. Fischer Sp. z o.o. - Bytom 2011.

Moje materiały były publikowane również w wielu wydaniach gazet "Życia Bytomskiego", "Dziennika Zachodniego", dawnych wydań "Trybuny Śląskiej", a także prezentowane są na wielu innych stronach internetowych (czasami bez mojej wiedzy i zgody).

Kilkakrotnie wypożyczałem swoje stare fotografie i pocztówki dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu do organizowanych tematycznych wystaw np. "Tajemnice Placu Grunwaldzkiego", "Bytomianki wczoraj i dziś", "Dziecko w obiektywie historii. Górny Śląsk i pogranicze".

 
       Bytom na starych pocztówkach i fotografiach  
     
  Jeśli ta tematyka wzbudzi Wasze zainteresowanie lub ktoś
z odwiedzających te strony posiada w swoich zbiorach zbędne pocztówki lub fotografie ze starego Bytomia lub też może przesłać ich graficzną reprodukcję - to bardzo proszę o kontakt.

 
 
» pozycja 1
» pozycja 2
 
     
   © 2004 prawa autorskie zastrzeżone web design by d3k.net.pl