<
     
   
     
  Stare zdjęcia rodzinne sprzed prawie 100 lat będące w moim posiadaniu i ich
piękno stały się zaczątkiem kolejnego mojego zainteresowania kolekcjonerskiego - poszukiwania zdjęć wykonanych w bytomskich zakładach fotograficznych na przełomie XIX i XX wieku. Na przestrzeni paru lat udało mi się ocalić od zapomnienia i zniszczenia kilkadziesiąt starych fotografii. Ich stan jest różny - od bardzo dobrych do mało czytelnych, ale to przecież historia dawnych mieszkańców miasta, jak i autorów tych zdjęć. Zbierając te fotografie nie selekcjonuję ich pod kątem jakości, ale traktuję wyłącznie jako dokument minionego czasu.
Fotografie te posiadają szczególnie urokliwy charakter - trzymając je w ręce czuje się, że posiadają swoją "duszę". Są historią rodzin, których już dziś prawdopodobnie nie ma. Wtedy zaczyna działać wyobraźnia o losach tych ludzi
i ich dokumentów rodzinnych. Ważne jest, aby nie zniknęła pamięć o tych, dzięki którym jesteśmy. Postacie uwidocznione na zdjęciach charakteryzuje odświętny ubiór, uczesanie i ozdobne dodatki. Były to prawdopodobnie najlepsze ich stroje, bo też wizyta u fotografa była osobistym i rodzinnym wydarzeniem - całą ceremonią. Fotografia stanowiła udokumentowanie pozycji w społeczeństwie, była symbolem dostatku, nobilitacją, była też prezentem dedykowanym najbliższym. Stała na biurku, kominku, sekretarzyku i swoją obecnością przypominała o osobie bądź wydarzeniu uwidocznionym na fotografii.

Dzisiejsza technika wykonywania zdjęć aparatami automatycznymi nie wymaga tak żmudnego przygotowywania do zdjęcia, przez co nie odczuwa się tej dawnej atmosfery przebywania w mroku atelier w oczekiwaniu na błysk światła. Wydaje mi się, że dzisiejsze pozowanie do zdjęć ślubnych, komunijnych, itp. jest namiastką tamtej czasochłonnej ceremonii.

Prezentowane fotografie portretowe, rodzinne, tzw. 'carte de visite' wykonane zgodnie z ówczesną techniką - naklejone są na grubym kartonie, który równocześnie jest prezentacją firmy. Posiadają na awersie wytłoczoną bądź nadrukowaną sygnaturę zakładu fotograficznego, a niektóre także na rewersie ozdobny opis zakładu, adres, czasami telefon. Była to swoista forma reklamy, szczególnie jeśli fotograf otrzymywał na wystawach medale i wyróżnienia. W ówczesnych czasach pozycja społeczna fotografa była stosunkowo wysoka i każdy miał poczucie własnej wartości. Oglądając te fotografie dostrzegamy duży wkład pracy prawdziwego fachowca w swoje dzieło.
Pragnę jako ciekawostkę przytoczyć fakt, iż jeden ze znanych bytomskich fotografów Rudolf Kessel miał swój udział w uświetnieniu jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej Marii Konopnickiej. Wykonał piękne zbiorowe zdjęcie kobiet śląskich w strojach regionalnych, które zostało podarowane Autorce. Pod zdjęciem figuruje podpis (w oryginalnej pisowni) - 'Czcigodnej Jubilatce - Grono Kobiet z G. Ślązka 19.10.02.' - R. Kessel Beuthen 1902. Zdjęcie to w formie obrazu jest eksponowane w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu - dworku ofiarowanym przez naród polski w 1903 r.

Przedstawiam 5 zestawów zdjęć pogrupowanych tematycznie - zdjęcia ślubne, dzieci, z uroczystości I Komunii Św., rodzinne i portretowe oraz księży, a także zestaw zeskanowanych sygnatur zakładów fotograficznych, które funkcjonowały w Bytomiu w okresie od ok. 1880 r. do 1945 r.

Mam nadzieję, że strony te zaciekawią sympatyków starej fotografii oraz osoby dla których fotografia bytomska jest elementem historii miasta.


Zapraszam do obejrzenia !


więcej »
 
       Bytom na starych pocztówkach i fotografiach  
     
  Na swoich stronach prezentuję 5 zestawów zdjęć pogrupowanych tematycznie. Zachęcam do systematycznych odwiedzin - bo strony są stale rozbudowywane o nowe fotografie.

» zestaw 1
» zestaw 2
» zestaw 3
» zestaw 4
» zestaw 5
» sygnatury na awersie
» sygnatury na rewersie

 
     
     
   © 2004 prawa autorskie zastrzeżone web design by lcco.pl