Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Dawny Ratusz

Dawny Ratusz Data publikacji: 10 grudnia 2013Ze źródeł pisanych wnosić można, że zbudowany został nie później niż w pierwszej połowie XIV wieku, gdy ukształtował się pełny samorząd miejski, a więc radny - pod przewodnictwem burmistrza - i ławy miejskiej.

Nie wiadomo jednak, jak prezentował się ten pierwszy, najstarszy ratusz. Był zapewne mały i niski, chociaż - zgodnie z praktykowanym zwyczajem - mógł mieć wieżę. Ostatnie archeologiczne wykopaliska zidentyfikowały jego najstarsze fundamenty blisko wylotu ul. Podgórnej. Była to więc budowla samodzielnie stojąca, usytuowana w zachodniej połowie rynku, bliżej pierzei północnej niż południowej.

Po wykopaliskach z 1998 roku władze miasta zdecydowały na nowej nawierzchni rynku wyróżnić miejsce starego ratusza informując, że stał tu od XIV do XVIII. Linia odmiennego kolorystycznie bruku wskazuje bieg dawnych fundamentów. Najstarsze zdjęcie bytomskiego ratusza wykonane zostało nie później niż około 1870 rok, siedem lat później został bowiem zburzony i odbudowany według założenia architektonicznego projektu Paula Jackischa.

Odtąd nad rynek wzbijała się bardziej wysmukła, cylindryczna wieża przykryta innym, bardziej strzelistym hełmem, poniżej którego pojawił się zegar. II wojna światowa do początków 1945 roku oszczędziła całą zabudowę rynku. Lotnictwo alianckie nie bombardowało miast górnośląskich z regionu uprzemysłowionego. Walki o Bytom też nie spowodowały zniszczeń rynkowej zabudowy. Dopiero poczynania wojsk sowieckich spowodowały wiele strat. Spalona został cała pierzeja zachodnia z ratuszem, a wiec 5 kamienic.

Fotografie z końca 1945 roku prezentują przygnębiający obraz zniszczeń pogłębiony w następnych miesiącach przez dewastację spalonych domów i ich planową rozbiórkę. W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na powierzchni tej pierzei odkryto piwnice wyburzonych jeszcze w 1945 roku domostw. Dawna kuta brama, wiodąca do ratuszowego wnętrza, została przeniesiona na cmentarz rozbarski.

Tekst zaczerpnięty z publikacji „Bytomskie zabytki" pod red. Jana Drabiny. Bytom 2001
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.