Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Dawne koszary wojskowe

Dawne koszary wojskowe Data publikacji: 10 grudnia 2013Budowę koszar zaczęto planować w latach 80. XIX stulecia, wcześniej żołnierze garnizonu kwaterowali w wynajętej, starej szkole na Goystrasse (obecnie ul. Rostka). Nowy gmach jednostki wojskowej przewidziany był na pomieszczenie batalionu piechoty. Jego budowa trwała od 1890 do 1892 roku, a twórcą projektu był sam królewski garnizonowy inspektor budowlany Brook.

W piwnicach głównego gmachu koszarowego mieściła się łaźnia, jadalnie szeregowców i podoficerów, kuchnia, kantyna oraz kotłownia centralnego ogrzewania i kasyno oficerskie. Od strony Breitestrasse (obecnie ul. Żeromskiego) północną część dziedzińca zajmowała hala ćwiczeń (obecnie teren szkoły). Tam też w 1892 roku stanął budynek mieszkalny przeznaczony na kwatery żonatych podoficerów zaprojektowany przez garnizonowego inspektora budowlanego Neumanna.

Obecnie budynek jest siedzibą Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Nie wiadomo, czy wojsko nadal stacjonowało w tym budynku po oddaniu do użytku nowego zespołu koszarowego przy ul. Oświęcimskiej. Po pierwszej wojnie światowej restrykcje z mocy traktatu wersalskiego sprawiły, że w Bytomiu w ogóle nie mogło stacjonować wojsko. W gmachu umieszczono siedzibę urzędu skarbowego i celnego, a na parterze zachodniej części budynku urządzono mieszkania.

Tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku na placu zbudowano dwa schrony przeciwlotnicze, każdy na 200 osób. Dawną halę ćwiczeń wojskowych przeznaczono na salę gimnastyczną. W 1948 roku w niegdysiejszych koszarach mieścił się urząd skarbowy i bursa Państwowego Technikum. W hali ćwiczeń umieszczono warsztat mechaniczny, a w budynku dawnych kwater podoficerów - łaźnię. W latach 1948 - 1949 od strony ul. Żołnierza Polskiego powstał budynek nowych garaży i stolarni (obecnie stacja diagnosytczna pojazdów).

Tekst napisany w oparciu o „Bytomskie zabytki" pod. red. Jana Drabiny Bytom 2001
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.