Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Daniel Lekszycki

Daniel Lekszycki Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom dla mnie jest synonimem rozwoju. Mieszkam w tym mieście od urodzenia i bez wysiłku dostrzegam zmiany, jakich dokonano przez ostatnie dwadzieścia lat. Po internecie krąży nagranie z 1991 roku, na którym można zobaczyć ówczesny Rynek.

Kamienice czarne jak smoła, ludzie stłoczeni na wąskich chodnikach, a obok swobodnie przejeżdżające samochody. Dziś całe szczęście samochody mają bardzo ograniczony dostęp do Rynku, piesi więc mogą tam chodzić bez obaw. Efekty takiego rozwiązania są wyraźne - bytomianie uwielbiają spędzać tam czas, co doskonale widać latem, gdy ani na ławkach, ani w ogródkach kawiarnianych nie da się znaleźć wolnego miejsca.

Z kolei kamienice w mieście sukcesywnie odzyskują blask. Nie widziałem jeszcze tylu remontów elewacji, ile przeprowadzono w tym roku. Dla mnie najważniejsze jest, że nie dokonuje ich jedynie gmina, lecz także prywatni inwestorzy, którzy skuszeni atrakcyjnością miasta, kupili tutejsze nieruchomości. Szczególnie cieszy widok dwóch kamienic przy ul. Piekarskiej i pl. Grunwaldzkim, które jeszcze kilka miesięcy temu były obrazem nędzy i rozpaczy, a dziś są idealnym materiałem na pocztówki.

Za sprawą forum internetowego, jakie prowadzę, jestem doskonale świadom problemów, z jakimi borykało się miasto i jakie są wciąż aktualne. Domyślam się, jak poważnym wyzwaniem i obciążeniem jest rozwijanie Bytomia, dlatego widok zmian, jakich tutaj dokonano jest dla mnie szczególnie budujący. Mam nadzieję, że nasze miasto w dalszym ciągu będzie trzymać to tempo i za kilka lat nie będziemy mieć już kompleksów wobec innych miejscowości.

Daniel Lekszycki - redaktor naczelny wortalu miejskiego Bytomski.plAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.