Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Czytając najstarszą książkę - "Historia miasta Bytom" z 1863 roku

Data publikacji: 25 lutego 2014Czytając najstarszą książkę „Historia miasta Bytom” z 1863 roku
 

        Wielokrotnie przypominano najstarszego dziejopisa Bytomia, Franza Gramera, nauczyciela miejscowej szkoły przy placu Klasztornym. Ale jego książka „Geschichte der Stadt Beuthen” nadal czeka na tłumaczenie na język polski. Zanim do tego dojdzie, warto więc ją nieco przybliżyć.

        Autor podzielił to dzieło na trzy wielkie części. Pierwszą, najobszerniejszą (od stronicy 1 do 222), nazwał „Historia miasta Bytom” (Geschichte der Stadt Beuthen). Franz Gramer omówił w nim kolejno poszczególne okresy Bytomia, a więc przedpiastowskie stulecia, gdy zdaniem autora żyły  plemiona tzw. białych Chrowatów, lokację miasta w 1254 roku, stuleci panowania Piastów, Hohenzollernów i Donnersmarcków oraz państwa pruskiego, do połowy drugiego XIX wieku, -po rok 1863. Co godne, autor wykorzystał wszystkie znane mu opracowania na dzieje tej części Europy, zarówno polskie jak i niemieckie, między innymi – Kronikę Gala Anonima i Roczniki Jana Długosza.  
         Drugą część Gramer zatytułował „Topografia i statystyka” (Topographie und Statistik), obejmującą mniej stronic - od 223 do 336, w którym zaprezentował wszystkie aktualne wiadomości Bytomia: granice miasta, klimat, ludność, zabudowa, urzędy i kościoły (w tym architektura), miejsca rekreacji, koncertów i restauracji, zagadnienie zdrowia, znane osobistości, legendy i podania. Rzecz znamienna, Gramer dla uzupełnienia dzieła zaprosił do współpracy tej drugiej części książki - historyka sztuki dra Heinricha Luchsa, ks. Augustyna Weltzla, dra medycyny Beiersdorfa, budowniczego Paula Jackischa, Schweitera o stowarzyszeniu gimnastycznym, Przybylki o domu strzeleckim i inspektorze ogrodnictwa Stolla.
        Trzecią część książki wypełniają „Dokumenty” (Urkunden). Znajdujemy tu 73 różne rękopisy i kopie - od 1254 do 1728 roku, zapisane najczęściej po czesku, niekiedy po niemiecku, a sporadycznie po łacinie. Prawie wszystkie te dokumenty Gramer odnalazł po w archiwum w bytomskim ratuszu. I odpisał każdy, a niektóre zapisane w języku czeskim przepisał po niemiecku (dla łatwiejszego zrozumienia. Szkoda, że wiele z nich zaginęło później, najwięcej w czasie II wojny światowej.
        Eksponując walory dzieła Gramera zaznaczyć trzeba, że „Historia Bytomia” wyprzedziła wszystkie książki o dziejach miast Górnego Śląska. A tylko pięć miast dolnośląskich wcześniej opublikowało analogiczne książki (we Wrocławiu w 1781 roku, a potem w 1794 i 1813, w Nysie w 1834, Świdnicy w 1846, Brzegu w 1855 i w Głogowie w 1860 roku).
       Pochylam się od kilkunastu miesięcy nad naukowym opracowaniem tej pierwszej, najstarszej „Historii Bytomia”, z nadzieją, że zostanie wydana już w roku 2014, a nie później niż w roku następnym, w 150-leciu śmierci tego autora. 
  
 
                                                                                                         
 
 
 
 Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.