Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Czysty Bytom, czysty kraj! Podpisz petycję

Czysty Bytom, czysty kraj! Podpisz petycję Data publikacji: 9 maja 2018Tylko zmiana przepisów i surowe kary za ich łamanie mogą zatrzymać przemienianie Polski w śmietnisko Europy - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia i apeluje do Prezesa Rady Ministrów o zmianę przepisów w Ustawie o odpadach. O podpisanie petycji w tej sprawie poprosił również mieszkańców Bytomia.

Petycję można podpisywać od czwartku, 10 maja, gdzie przy ul. Dworcowej naprzeciw wejścia do galerii handlowej stanie między godziną 14:00 a 18:00 namiot Urzędu Miejskiego. Będzie ona dostępna również za pośrednictwem strony internetowej miasta oraz na portierniach budynków Urzędu Miejskiego.

Z problemem nielegalnego składowania odpadów borykamy się od lat, problem dotyczy całej Polski, nie tylko Bytomia - zaznacza Damian Bartyla. Luki w prawie, niejasny podział kompetencji pomiędzy instytucjami kontrolnymi, a także możliwość wydawania zezwoleń przez urzędy marszałkowskie (a nie wyłącznie przez gminy), uniemożliwiają samorządom zapanowanie nad bałaganem, który tworzy się w powodu wadliwych przepisów.

Damian Bartyla proponuje, by tylko samorządy miały możliwość wydawania zezwoleń na gospodarowanie odpadami. Poza tym przedsiębiorcy musieliby wpłacać  na rachunek gminy wysokie kaucje, które zostałyby użyte do przywrócenia stanu pierwotnego środowiska w przypadku działań przedsiębiorcy niezgodnych z wydanym zezwoleniem.

Niejednokrotnie podkreślałem, że kary dla przedsiębiorców za łamanie przepisów są śmiesznie niskie
- zaznacza Damian Bartyla. To musi się zmienić, dlatego proponuję zaostrzenie polityki karnej i kwalifikacji czynów zabronionych w Ustawie o odpadach, w tym radykalne podwyższenie wysokości kar finansowych minimalnych i maksymalnych.

Przypomnijmy, że o zmianę przepisów w Ustawie o odpadach Damian Bartyla apelował już jesienią 2017 roku. Wynajął nawet agencję detektywistyczną, by znalazła dowody przeciw nieuczciwym przedsiębiorcom, po czym zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do prokuratury.
 

Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.