Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Czyste powietrze dla Bytomia

Czyste powietrze dla Bytomia Data publikacji: 17 grudnia 2014Bytom przyłączył się do programu KAWKA realizowanego przez Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To kolejne proekologiczne przedsięwzięcie miasta, którego celem jest m.in. likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej.

Celem programu KAWKA jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń bądź tez zanieczyszczeń dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Całość ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Warto także zaznaczyć, że program wspiera realizację postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza dla Europy (CAFE czyli Clean Air for Europe /.

Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, których źródłem są stare piece. Łączna pula na ten cel dla całego województwa śląskiego wynosi w tym roku 160 mln zł. Pieniądze na walkę z niską emisją rozdzielane będą w oparciu o liczbę mieszkańców, a dotacja może wynieść nawet 80 %.

O tym jaką pomoc finansową otrzyma Bytom, rozstrzygnie tzw. zakres rzeczowy projektu. Zakłada on zlikwidowanie ok. 450 nieekologicznych zasypowych pieców węglowych i podłączenie kamienic do nitki ciepłowniczej. Dzięki dofinansowaniu z KAWKI do miejskiego systemu ogrzewania podłączone mogą zostać m.in. kamienice w Śródmieściu m.in. przy Rynku, Podgórnej i przy placu Grunwaldzkim czy w Rozbarku: przy ul. Głowackiego Tuwima i Schenka.

Warto przypomnieć, że nad problemem ograniczenia niskiej emisji Bytom pracuje już od lat. Pod koniec 2012 r. weszła w życie uchwała w sprawie przyjęcia regulaminu określającego zasady udzielania dotacji osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, które zdecydują się zainwestować w proekologiczne ogrzewanie. Do tej pory z dotacji skorzystało ok. 5 tysięcy mieszkań. Wsparcie gminy mogą otrzymać mieszkańcy, którzy wymienili stary piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego.

W 2013 r. z możliwości dofinansowania kosztów inwestycji związanych z wymianą systemów grzewczych skorzystało 285 osób, a w tym roku liczba ta zamyka się na ok. 150 wnioskodawcach. Warto przypomnieć, że wysokość dotacji wynosi 70% kosztów zakupu urządzeń grzewczych /nie więcej niż 1500 zł./ – mówi Maciej Koźmiński, kierownik Referatu Przyrody Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

I tak w 2013 r. przekazano z budżetu miasta prawie 400 tys. zł, a w tym roku ok. 200 tys. zł. W 2015 r. na dofinansowania zaplanowano ok. 300 tys. zł. Kolejnym istotnym programem, z którym Bytom wiąże nadzieje w walce z niską emisją niosą działania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W 2015 r.  PEC startuje  bowiem z realizacją „Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie gminy Bytom”. Celem programu, którego pierwszy etap obejmuje rejony w Śródmieściu, Bobrku i Stroszku, jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery poprzez przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Obecnie trwają wizje lokalne w terenie, zgromadzone są wnioski lokatorów zainteresowanych przyłączeniem do nitki ciepłowniczej. Projektowany jest wstępny przebieg rurociągów. Tworzone są kosztorysy. W Bytomiu opracowywany jest także Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, będący jednym z kluczowych dokumentów strategicznych dla gminy, szczególnie w kontekście wykorzystania funduszy UE na lata 2014-2020.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.