Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Czy to prawda, że historia Bytomia jest bardzo ciekawa?

Data publikacji: 11 grudnia 2013- DROGIE DZIECI... – odpowiem na to pytanie... Każdy człowiek ma swój ważny dzień w życiu – to są u r o d z i n y!!! Prawda, że to jest ważny dzień?...

Każdy ma własne imię, nazwisko i dom, w którym mieszka.  Imiona są różne, nazwiska są różne i domy też są różne. To rodzice wybierają imiona dla swoich dzieci i cieszą się z tego. Wiedzą, że mają kochaną córeczkę lub kochanego syna, dla których wybrali piękne imię.

Oprócz rodziców, każdy ma też dziadków, pradziadków, rodzeństwo i innych członków  rodziny. Wszystkie te osoby, dzień po dniu, pracując, wychowując dzieci i kochając się wzajemnie, tworzą historię całej rodziny. Ślady tej historii pozostają na zdjęciach i na filmach. W każdym domu są albumy ze zdjęciami. Prawda? Poszukajcie takich albumów i zobaczcie ile jest w nich fotografii.

Podobnie jest z historią każdego miasta. Tyle tylko, że miasto nie ma dnia  u r o d z i n,  ale ma czas założenia miasta!

Historię Bytomia tworzyli i nadal tworzą ciekawi ludzie - bytomianie.  Dawno temu, byli to książęta, rycerze, hrabiowie i księża. Później mieszczanie, murarze, górnicy, rzemieślnicy, kowale i rolnicy. Budowano pałace, zamki, dwory, folwarki oraz bramy wjazdowe do miasta. Budowano szkoły, kościoły, kopalnie, huty i szpitale. W Bytomiu chciało mieszkać coraz więcej i więcej ludzi. Dlatego, aż do naszych czasów Bytom pozostał miastem wyjątkowym - miastem wielokulturowym!

Historia Bytomia jest ciekawa. Warto ją poznawać, warto zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Wszystko w Bytomiu zachwyca i zaciekawia...  Ciekawe jest: skąd się wzięła nazwa naszego miasta? Dlaczego Bytom ma swoje dwa smoki, a Kraków ma tylko jednego smoka? Czy w Bobrku żyły kiedyś prawdziwe bobry? Dlaczego w Bytomiu jest dużo pięknych i wysokich kościołów? Kto budował te kościoły? Co się wydarzyło na Sroczej Górze? Dlaczego perły świętego Jacka rozsypały się na Rozbarku? Czy w Bytomiu była kiedyś zaraza? Skąd się wzięły Żabie Doły? Dlaczego dzieci chętnie chcą się uczyć w bytomskiej szkole baletowej? ...

Drogie Dzieci, mam nadzieję, że zainteresowałem was historią naszego miasta. Trzeba  wiedzieć: kim jesteśmy i w jakim mieście mieszkamy. Pytajcie dalej i poznawajcie historię. Bądźcie małymi historycznymi detektywami! Zobaczycie, że to jest bardzo, bardzo ciekawe.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.