Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 września 2018, Irena, Stanislaw, Józef

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Święto kolorów w Bytomiu. Czas na Holi Festival

Zapiszcie tą datę w kalendarzach. W najbliższą sobotę, 22 września zapraszamy do Parku Kachla na największą imprezę z kolorowymi proszkami – Holi Festival Święto Kolorów. Czeka na Was muzyka, kolorowe proszki, wata cukrowa, foodtrucki i wiele innych niespodzianek.

Czy to prawda, że historia Bytomia jest bardzo ciekawa?

Data publikacji: 11 grudnia 2013- DROGIE DZIECI... – odpowiem na to pytanie... Każdy człowiek ma swój ważny dzień w życiu – to są u r o d z i n y!!! Prawda, że to jest ważny dzień?...

Każdy ma własne imię, nazwisko i dom, w którym mieszka.  Imiona są różne, nazwiska są różne i domy też są różne. To rodzice wybierają imiona dla swoich dzieci i cieszą się z tego. Wiedzą, że mają kochaną córeczkę lub kochanego syna, dla których wybrali piękne imię.

Oprócz rodziców, każdy ma też dziadków, pradziadków, rodzeństwo i innych członków  rodziny. Wszystkie te osoby, dzień po dniu, pracując, wychowując dzieci i kochając się wzajemnie, tworzą historię całej rodziny. Ślady tej historii pozostają na zdjęciach i na filmach. W każdym domu są albumy ze zdjęciami. Prawda? Poszukajcie takich albumów i zobaczcie ile jest w nich fotografii.

Podobnie jest z historią każdego miasta. Tyle tylko, że miasto nie ma dnia  u r o d z i n,  ale ma czas założenia miasta!

Historię Bytomia tworzyli i nadal tworzą ciekawi ludzie - bytomianie.  Dawno temu, byli to książęta, rycerze, hrabiowie i księża. Później mieszczanie, murarze, górnicy, rzemieślnicy, kowale i rolnicy. Budowano pałace, zamki, dwory, folwarki oraz bramy wjazdowe do miasta. Budowano szkoły, kościoły, kopalnie, huty i szpitale. W Bytomiu chciało mieszkać coraz więcej i więcej ludzi. Dlatego, aż do naszych czasów Bytom pozostał miastem wyjątkowym - miastem wielokulturowym!

Historia Bytomia jest ciekawa. Warto ją poznawać, warto zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Wszystko w Bytomiu zachwyca i zaciekawia...  Ciekawe jest: skąd się wzięła nazwa naszego miasta? Dlaczego Bytom ma swoje dwa smoki, a Kraków ma tylko jednego smoka? Czy w Bobrku żyły kiedyś prawdziwe bobry? Dlaczego w Bytomiu jest dużo pięknych i wysokich kościołów? Kto budował te kościoły? Co się wydarzyło na Sroczej Górze? Dlaczego perły świętego Jacka rozsypały się na Rozbarku? Czy w Bytomiu była kiedyś zaraza? Skąd się wzięły Żabie Doły? Dlaczego dzieci chętnie chcą się uczyć w bytomskiej szkole baletowej? ...

Drogie Dzieci, mam nadzieję, że zainteresowałem was historią naszego miasta. Trzeba  wiedzieć: kim jesteśmy i w jakim mieście mieszkamy. Pytajcie dalej i poznawajcie historię. Bądźcie małymi historycznymi detektywami! Zobaczycie, że to jest bardzo, bardzo ciekawe.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.