Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Czy SAN-y przyjmą się w Bytomiu? Wypełnij ankietę

Czy SAN-y przyjmą się w Bytomiu? Wypełnij ankietę Data publikacji: 7 czerwca 2018logo_kolor.jpg

Czy właściciel mieszkania ponosi koszty przekazując lokal do dyspozycji Społecznej Agencji Najmu? Co z lokatorem, który użytkuje mieszkanie niewłaściwe? Kto będzie mógł być najemcą? O tym rozmawiano podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań dotyczących Społecznych Agencji Najmu. Bytom chce wprowadzić taką innowację społeczną i uruchomić agencję, która pełniłaby rolę pośrednika między osobami o niskich dochodach, a właścicielami mieszkań. Jeśli zainteresowanie będzie duże, miasto będzie wnioskowało do ministerstwa inwestycji i rozwoju o dotację na ten cel..

Przypomnijmy, Społeczne Agencje Najmu funkcjonują w kilku krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Belgii. W Polsce taką innowację społeczną testują cztery miasta w Polsce: Warszawa (w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Habitat for Humanity), Gdańsk, Poznań i Łódź. SAN-y zazwyczaj działają non profit, otrzymując dotacje z budżetu państwa albo samorządu. Mogą jednak prowadzić działalność zarobkową zarządzając i administrując lokalami.

Społeczne Agencje Najmu mogą być rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań, którzy chcieliby je wynająć, natomiast obawiają się m.in. nieuczciwych najemców, którzy nie płacą czynszu  albo użytkują lokal niezgodnie z przeznaczeniem. Agencja pełni w tym momencie rolę gwaranta, że mieszkanie będzie użytkowane właściwie i nie straci na wartości. Agencje tworzą fundusz gwarancyjny, z którego pokrywane byłyby naprawy ewentualnych szkód, remonty mieszkań po wyprowadzce lokatora - mówi Katarzyna Spadło z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej. Zabezpieczeniem jest umowa najmu instytucjonalnego, z notarialnym potwierdzeniem ze strony bliskich czy znajomych najemcy, że w razie naruszenia warunków, będzie miał on gdzie się wyprowadzić.

Dodajmy, że właściciel mieszkania, który zdecyduje się przekazać je na jakiś czas Agencji, będzie miał opłacany czynsz, bez względu na to czy w mieszkaniu będzie lokator czy nie - mówi Bogna Krystek-Kucewicz z Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Bytomiu. Niemniej w zamian za stały dochód i monitoring mieszkania, powinien obniżyć stawkę czynszu, tak żeby stać było na wynajem osoby o niskich dochodach.

Społeczna Agencja Najmu to agencja dla osób, które nie radzą sobie z wynajęciem mieszkania na rynku komercyjnym; które np. opuszczają ośrodki opiekuńcze, dla samotnych matek, albo studentów. Osoby najmujące mieszkania w Agencji mają przydzielanych asystentów monitorujących sposób użytkowania lokalu czy opłacanie czynszu.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które planuje serię spotkań informacyjnych z właścicielami mieszkań. O wszystkich będziemy informować. Osoby zainteresowane wynajem mieszkań w ramach SAN, do 20 czerwca mogą wypełnić elektroniczną ankietę (tutaj). Odpowiedzi na pytani będą pomocne przy formułowaniu ewentualnego wniosku do ministerstwa inwestycji i rozwoju o dotację SAN.

Przedsięwzięcie jest spójne z pilotażowym projektem rewitalizacji "Bytom odNowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych". Realizowany od 2015 r. bytomski projekt jest elementem ministerialnego pilotażu przygotowań do działań rewitalizacyjnych w skali kraju.

"Bytom odNowa" składa się z czterech modułów. Pierwszy to gotowy już Gminny Program Rewitalizacji Bytom 2020+, drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.(PAP)

 

Pobierz prezentację o Społecznych Agencjach Najmu


Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.