Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Czesław Czerwiński

Czesław Czerwiński Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to moje miasto od urodzenia. Choć jestem dzieckiem kresowiaków, tutaj przyszedłem na świat, założyłem rodzinę. Tu pracuję i oddaję się mojej pasji – kolekcjonowaniu pocztówek i starych fotografii Bytomia.

Moment, kiedy dostrzegłem niezwykłość tego miasta, datuje się na lata 1979-1980, kiedy trwały prace nad wyburzaniem budynków w kwartale dawnych ulic: Sądowej, Jainty, Pokoju i przy pl. Kościuszki. Wtedy też uświadomiłem sobie, że historyczna zabudowa Bytomia - nieutrwalona - ulegnie zapomnieniu. Kolejne lata utwierdziły mnie w przekonaniu, że jedynie obrazy zatrzymane w obiektywie mogą ocalić od zapomnienia dawny charakter naszego miasta. Współpraca z antykwariatami, giełdami staroci, kontakty z darczyńcami zaowocowała powstaniem pokaźnej kolekcji. Cieszy fakt, że moja pasja stanowi źródło zainteresowania młodego pokolenia bytomian, którzy wykorzystują zgromadzony przeze mnie zbiór w pracach naukowych i innych publikacjach. To piękne miasto, które możemy podziwiać na pocztówkach, to wciąż nasz Bytom. Nie przywrócimy mu dawnego wyglądu, ale możemy zadbać o jego wystrój, poprawić estetykę i przede wszystkim uwrażliwiać młodych i uczyć szacunku do historii.

 Czesław Czerwiński - miłośnik historii Bytomia i kolekcjoner dawnych pocztówek.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.