Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Czerwone Gitary w Bytomiu

Data publikacji: 7 grudnia 2013Podczas dwugodzinnego występu udowodnili, że mimo lat, duch zespołu wciąż jest młody.

Czerwone Gitary powstały 3 stycznia 1965 roku w Gdańsku. Nazwa zespołu nawiązuje do koloru gitar, na których grają. W 1965 roku wyruszyli w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”. Pod koniec 1966 roku, w dwa dni, nagrali pierwszą płytę pt.: „To właśnie my”, której nakład osiągnął 160 000 egzemplarzy. Kolejne płyty sprzedawały się w rekordowych ilościach, otrzymując miano „Złotych płyt”. W styczniu 1969 roku w Cannes we Francji, grupa otrzymała trofeum „Midem”, nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzą. Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa „The Beatles”. Czerwone Gitary otrzymali też nagrodę amerykańskiego magazynu „Billboard” dla najlepszego polskiego zespołu.

W 2006 roku uhonorowani zostali nagrodą „Marmurowego Krążka” za największą ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. Łącznie sprzedano ok. 12 milionów płyt. Czerwone Gitary zdobyły 14 Platynowych Płyt. W tym roku ukazał się nowy krążek zespołu zatytułowany „Czerwone Gitary – o miłości”. Grupa została laureatem plebiscytu Tygodnika „Polityka” na najlepszy polski zespół XX wieku.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha

Zobacz również:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.