Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2018, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Święto kolorów w Bytomiu. Czas na Holi Festival

Zapiszcie tą datę w kalendarzach. W najbliższą sobotę, 22 września zapraszamy do Parku Kachla na największą imprezę z kolorowymi proszkami – Holi Festival Święto Kolorów. Czeka na Was muzyka, kolorowe proszki i wiele innych niespodzianek.

Czerwona Górka

Data publikacji: 10 grudnia 2013Czerwona Górka to wzniesienie, które znajduje się przy drodze Dąbrowskiej. Droga ta onegdaj prowadziła z Rozbarku do Wielkiej Dąbrówki, dawnej wsi należącej do Bytomia.

Według opowiadań starszych rozbarskich gospodarzy na tej to górce, w bardzo odległych nam czasach, odbyła się walna bitwa, która była tak zaciętą, że od przelanej krwi rannych i poległych żołnierzy powierzchnia wzniesienia była niemal całkowicie czerwona. Od tej chwili przylgnęła doń nazwa – „Czerwona Górka”.

[Jacek z Wygiełzowa: Wojsko św. Jadwigi, Bytom 1992, s. 12; Perlick A.: Sagen des Dorfes Roßberg, Beuthen 1926, s. 5]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.