Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Czas - Miejsca - Ludzie

Czas - Miejsca - Ludzie Data publikacji: 10 października 2017Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Autorami czesko – polskiej publikacji są Martin Krůl i Joanna Lusek, która na co dzień kieruje Działem Historii w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Książka powstała dzięki wysiłkowi międzynarodowej grupy autorów. Obejmuje ona 16 artykułów w językach polskim, czeskim i niemieckim, ujętych w trzech częściach tematycznych. Publikacja prezentuje wyniki najnowszych badań poświęconych tematom z zakresu tzw. trudnej historii i pamięci społecznej o miejscach osadzenia (obozach koncentracyjnych, jenieckich i innych miejscach internowania), wpisujących się w zbrodniczy system eksterminacji, realizowany przez III Rzeszę.

Z kolei ostatnia część tomu nawiązuje do okresu powojennego, przedstawiono w niej m.in.: nierestrykcyjne obozy dla dipisów w Niemczech, obozy pracy powstałe na Górnym Śląsku i te dla deportowanych na Wschód. Publikację zamykają teksty poświęcone formom upamiętniania i edukowania w miejscach pamięci.

Książka jest zwieńczeniem czesko-polskiego projektu naukowo-badawczego „Vojenské zajatacké tabory Teschen béhem druhé svetové války/Obozy jenieckie Teschen w latach drugiej wojny światowej”, zrealizowanego przez Pavlinę Padurovą i Martina Krůla (Muzeum Těšínska) oraz Joannę Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu), w latach 2015–2016.

Projekt otrzymał dofinansowanie Czesko-Polskiego Forum przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Zapraszamy na promocję książki do Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu /pl. Jana III Sobieskiego 2/, 25 października o godz. 17.00.
Cas-Mista-Lide.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Okładka - fot. Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.