Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 marca 2018, Gertruda, Patryk, Zbigniew

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Powrót do korzeni. Co łączy dziś Europę? Obywatele Europy dla Europy

Pod taką nazwą dziesięć europejskich miast realizuje dwuletni projekt w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”. Jednym z jego punktów jest organizowana 22 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu konferencja poświęcona 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Co kryje wnętrze kościoła Św. Małgorzaty?

Na to pytanie odpowiedzą bytomscy archeologowie, którzy w kwietniu rozpoczną prace badawcze pod posadzką wewnątrz kościoła Św. Małgorzaty. To właśnie tam w 2009 roku dzięki badaniom georadarowym odkryto aż trzy zmiany w podłożu. Czy kryją one archeologiczną sensację?

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Czas - Miejsca - Ludzie

Czas - Miejsca - Ludzie Data publikacji: 10 października 2017Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Autorami czesko – polskiej publikacji są Martin Krůl i Joanna Lusek, która na co dzień kieruje Działem Historii w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Książka powstała dzięki wysiłkowi międzynarodowej grupy autorów. Obejmuje ona 16 artykułów w językach polskim, czeskim i niemieckim, ujętych w trzech częściach tematycznych. Publikacja prezentuje wyniki najnowszych badań poświęconych tematom z zakresu tzw. trudnej historii i pamięci społecznej o miejscach osadzenia (obozach koncentracyjnych, jenieckich i innych miejscach internowania), wpisujących się w zbrodniczy system eksterminacji, realizowany przez III Rzeszę.

Z kolei ostatnia część tomu nawiązuje do okresu powojennego, przedstawiono w niej m.in.: nierestrykcyjne obozy dla dipisów w Niemczech, obozy pracy powstałe na Górnym Śląsku i te dla deportowanych na Wschód. Publikację zamykają teksty poświęcone formom upamiętniania i edukowania w miejscach pamięci.

Książka jest zwieńczeniem czesko-polskiego projektu naukowo-badawczego „Vojenské zajatacké tabory Teschen béhem druhé svetové války/Obozy jenieckie Teschen w latach drugiej wojny światowej”, zrealizowanego przez Pavlinę Padurovą i Martina Krůla (Muzeum Těšínska) oraz Joannę Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu), w latach 2015–2016.

Projekt otrzymał dofinansowanie Czesko-Polskiego Forum przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Zapraszamy na promocję książki do Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu /pl. Jana III Sobieskiego 2/, 25 października o godz. 17.00.
Cas-Mista-Lide.jpg

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Okładka - fot. Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.