Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 kwietnia 2018, Adolf, Leon, Tymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Czajmen z Bytomia laureatem tegorocznego TMC w Krakowie

Czajmen z Bytomia laureatem tegorocznego TMC w Krakowie Data publikacji: 14 czerwca 2016Mówiąc o kulturze parzenia i picia herbaty niewtajemniczonym na myśl nasuwa się Kraj Kwitnącej Wiśni czy dalekie Chiny. Tymczasem doskonałej herbaty można się napić w Bytomiu. Parzy ją Maciej Kalisz, tegoroczny laureat Tea Master Cup Polska 2016.

Maciej Kalisz, bytomianin, z narzeczoną prowadzi w Bytomiu herbaciarnię, którą z pewnością zna każdy miłośnik tego trunku. On sam, choć z zawodu fizjoterapeuta, zdecydował się związać swoje życie zawodowe z prowadzeniem herbaciarni.

Jestem szczęściarzem, że moja praca to też moje hobby. W ciągu ostatnich 10 lat przeczytałem chyba wszystkie książki wydane w Polsce związane z tą tematyką. Dopiero startując w konkursie, po raz pierwszy miałem okazję sprawdzić swoją wiedzę – mówi Maciej Kalisz, współwłaściciel herbaciarni.

Do udziału w Tea Masters Cup Poland 2016, które zorganizowano w ramach targów Tea & Coffee World Cup 2016 w Krakowie, namówiła bytomskiego czajmena znajoma, Anna Brożyna, autorka bloga „Piewcy teiny”. Z kolei w same przygotowania do konkursu zaangażowali się najbliżsi Maćka.

Niezwykły konkurs, w którym brało udział 19 osób, podzielono na trzy kategorie: parzenie herbaty, rozpoznawanie herbat i łączenie smaku herbaty z daniem kulinarnym. Kalisz startował w dwóch ostatnich. Wywalczył 3 miejsce degustując, a następnie rozpoznając rodzaje herbaty.

Międzynarodowy skład sędziowski zaprezentował dziesięć herbat. Zadanie było trudne, bo wszystkie zaparzone herbaty były czarne, niemal identyczne w smaku. Naszym zadaniem było opisanie i zapamiętanie ich smaku – mówi Maciej Kalisz. Udało mi się tę niełatwą herbacianą zagadkę rozwiązać – dodaje.

Czajmeni i czajownice (określenia te pochodzą od czeskiego słowa czaj, czyli herbata) nie zamykają się tylko w czterech ścianach herbaciarni przy Rycerskiej. Kulturą picia herbaty dzielą się z innymi, organizując wykłady poświęcone m.in. tajemnicom herbaty czy degustacje orientalnych naparów.

Jesteśmy z Bytomia, lubimy to miasto z wszystkimi jego wadami i zaletami. Poprzez nasze działania, chcemy dołożyć cegiełkę w budowaniu pozytywnego wizerunku tego miasta. Otwieramy się nie tylko na smakoszy herbaty, ale też na tych, którzy z różnych względów do nas nie przyjdą: na podopiecznych domów pomocy społecznej czy organizacje pozarządowe działające np. na rzecz trudnej młodzieży – mówi Maciej Kalisz.

Do herbaciarni przy Rycerskiej na warsztaty przychodzą też dzieci ze szkoły specjalnej, chętnie przesiadują tu studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy przyjeżdżający do Bytomia artyści.

Więcej o imprezach organizowanych w bytomskiej herbaciarni, znajdziesz na profilu FB.

 

Autor: AK
Zdjęcia: FB Herbaciarni Herbata

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.