Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 sierpinia 2018, Joanna, Kazimiera, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w Parku Miejskim

Sceniczna podróż po Polsce, podczas której słuchacze poznają muzykę, barwne stroje, tańce oraz piosenki charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju to tegoroczna niespodzianka festiwalu Muzyka Narodów - Juliusz Ursyn-Niemcewicz i jego goście.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

CSW Kronika zaprasza na wystawy

CSW Kronika zaprasza na wystawy Data publikacji: 16 stycznia 2018„Jak się dziś czujecie?” Adeliny Cimochowicz, „Gorzko, gorzko” Martyny Wolnej oraz „Nie mów mi jak mam żyć”, pokaz fotografii powstałych w ramach warsztatów prowadzonych przez Fundację Kultura Obrazu z uczestnikami „Świetlicy Sztuki” to najnowsze wystawy Kroniki, których wernisaż odbędzie się w sobotę /27 stycznia/ o 19.00.

Punktem wyjścia pierwszej indywidualnej wystawy Adeliny Cimochowicz jest irracjonalny lęk wynikający z braku zaufania do siebie. Zakręcony kran, zamknięte drzwi, żelazko, okno, kuchenka, piekarnik – przed wyjściem wszystko trzeba sprawdzić po kilka razy, upewnić się, czy można bezpiecznie opuścić mieszkanie nie powodując tragedii. Kiedy kompulsywne sprawdzanie staje się męczące, z pomocą przychodzą zdjęcia. Rosnąca z dnia na dzień kolekcja staje się dokumentacją zmagań z samą sobą i walki z przedmiotami. Wkrótce samo robienie zdjęć staje się kolejnym, powtarzalnym rytuałem.

„Jak się dziś czujecie?” nawiązuje do istniejących w internecie społeczności, gdzie osoby z różnych grup, klas, szerokości geograficznych dzielą się swoimi lękami, obsesjami i szukają innych podobnych sobie. Bezpieczne wirtualne wspólnoty zapewniają wsparcie, o które trudno w świecie, gdzie każdy zajęty jest budowaniem swojego atrakcyjnego, pozbawionego problemów ja.

Kolejną wystawą prezentowaną w Kronice, będzie wideo found footage (wykorzystywanie istniejących materiałów filmowych lub ich fragmentów innych autorów) Marty Wolnej, będący niejako komentarzem do sytuacji ekonomicznej artystów. W przekazach telewizyjnych figura artysty/artystki jest obiektem kpin i niezrozumienia, a twórczość malarska nie zasługuje na miano pracy. Sukces artystyczny to z kolei widzimisię krytyka lub kolekcjonera, który w magiczny sposób spienięża talent lub jego ewidentny brak. Gorzka wizja świata sztuki, w którym każdy powie: "też bym tak potrafił".

„Gorzko, gorzko” w malarskiej serii barwionej tuszem ponownie odnosi się do koncepcji sztucznego produktu kultury, wskazując na symptomatyczną w polu sztuki transgresję pomiędzy realizacjami artystycznymi a towarami konsumpcyjnymi, rozmywającą się kategorię autorstwa, jak również dematerializację i efemeryczność samego dzieła sztuki, po którym pozostaje jedynie dokumentacja.

Nie mów mi, jak mam żyć, to wystawa fotografii powstałych w ramach warsztatów przeprowadzonych przez Fundację Kultura Obrazu z uczestnikami „ Świetlicy Sztuki” CSW Kronika. Animatorki, fotografki oraz psychoterapeutka spotykały się z uczestnikami warsztatów przez kilka miesięcy w 2017 roku grupowo oraz indywidualnie. W wyniku warsztatów powstało sześć książek – czyli sześć osobistych opowieści.

Jak mówi Ewelina Lasota, animatorka kultury: Pojawiają się w nich niesamowite istoty. Niektóre są tu obecne od dawna, mają rude grzywy i lisie ogony, i tylko czekały na uwolnienie. Inne przedostały się ze świata kreskówek i z książek. W tle opowieści pojawia się kilkupiętrowy dom, dwa skrzydła z czerwonej cegły. To wspólny dach nad głową naszych bohaterów, którego żaden z nich nie wybrał. (...) Niektórzy zobaczyli w nim stare zamczysko albo Hogwart – czasem oko obiektywu pozwala zobaczyć świat z nieco innej perspektywy. I wejść w rolę kogoś, kto panuje nad obrazem. Taki też był cel naszych zajęć – pobudzić kreatywność i wziąć sprawy w swoje ręce, jak bierze się aparat fotograficzny.

Projekt badawczy został sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznanych w ramach dotacji na utrzymanie potencjału badawczego Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2016 roku.

Wystawy potrwają do 3 marca.

Autor: AK
Zdjęcia: fot. Adelina Cimochowicz, kadr z filmu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.