Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wigilia ze świątecznym barszczem

Pieką się już pierniki, powstają świąteczne ozdoby, które będzie można zakupić na bożonarodzeniowym stoisku, a młodzi wykonawcy biorą udział w próbach do jasełek. To przygotowania Bytomskiej Wigilii, która odbędzie się w czwartek, 20 grudnia przy ul. Dworcowej 7.

Prezydent Mariusz Wołosz upublicznia wystąpienia pokontrolne NIK

W trosce o przejrzystość administracji, upubliczniamy wystąpienia pokontrolne, jakie sporządziła NIK po kontroli „Wybranych aspektów funkcjonowania Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.”.  – powiedział podczas dzisiejszej /6 grudnia/ konferencji prasowej, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uwaga mieszkańcy! W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu będzie nieczynny

W wigilię, 24 grudnia Urząd Miejski w Bytomiu /ul. Parkowa 2 i ul. Smolenia 35/ oraz Urząd Stanu Cywilnego /ul. Olejniczaka 22/ będą nieczynne.

Bytomskie projekty rekomendowane do ZIT

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4, Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 – które ubiegają się o dofinansowanie na termomodernizację budynków – zostały wybrane do rekomendacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rozbark - budowa promenady wchodzi w decydujący etap

Widać już pierwsze efekty prac, jakie realizowane są na Rozbarku. To właśnie tam w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji MZZiGK w Bytomiu realizuje inwestycję wartą około 12 mln zł. Jednym z jej elementów jest budowa promenady po dawnej kolei wąskotorowej, która ma połączyć ul. Pszczyńską z ul. Alojzjanów.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Coraz bliżej uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji

Coraz bliżej uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji Data publikacji: 28 października 2016Zakończyły się konsultacje społeczne roboczej wersji Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytomianie są zainteresowani, w jakim kierunku podążać będzie ich miasto. Złożyli do dokumentu 80 formularzy z uwagami.

Tak, jak spodziewaliśmy się, najwięcej uwag dotarło do nas przed terminem zakończenia konsultacji – mówi Tomasz Janik, kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich.. Najczęściej są to propozycje kolejnych remontów, albo pytania, dlaczego działamy na tych a nie innych obszarach. Ale przychodzili do nas także mieszkańcy Bytomia, żeby doprecyzować jakiś projekt przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Czytali GPR i podpowiadali, że jakiś problem można rozwiązać w sposób inny od tego, przedstawionego w dokumencie.

Wszystkie formularze są teraz analizowane, a na ich podstawie powstanie specjalny raport. Będzie on zawierał listę uwag z komentarzem, które uwagi zostały ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, a które nie – i dlaczego.

Gminny Program Rewitalizacji jest dokumentem żywym – podkreśla Tomasz Janik. Jest kwintesencją zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że poruszamy się w określonych obszarach, dostosowując działania do wytycznych rządu (np.  Ustawa o rewitalizacji) oraz innych dokumentów programowych (jak Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

GPR będzie zawierał listę projektów podstawowych i uzupełniających. Podstawowe to przede wszystkim projekty tzw. twarde (inwestycyjne) – przywracające świetność zdegradowanym budynkom i kwartałom. Na liście projektów priorytetowych znajdą się też projekty miękkie (nieinwestycyjne). To one pełnią wiodącą rolę w planowaniu kompleksowej rewitalizacji, bo służą rozwiązaniu problemów społecznych, występujących w podobszarach rewitalizacji.

Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, GPR zawiera również charakterystykę projektów uzupełniających. Mają one mniejszą skalę oddziaływania, ale mogą wspomóc działania opisane w projektach podstawowych. 

Przypomnijmy, konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ trwały od 3 do 26 października. Mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do dokumentu na specjalnych formularzach. Pracownicy Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich udzielali informacji o GPR-ze 8 i 15 października  na Rynku, a 19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się debata.

O dokumencie będą musieli wypowiedzieć się jeszcze m.in. zarząd województwa śląskiego, wojewoda śląski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, wojewódzki inspektor sanitarny, a także zarządcy dróg i kolei.


W grudniu gotowy dokument trafi pod obrady bytomskich radnych.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.