Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Coraz bliżej uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji

Coraz bliżej uchwalenia Gminnego Programu Rewitalizacji Data publikacji: 28 października 2016Zakończyły się konsultacje społeczne roboczej wersji Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytomianie są zainteresowani, w jakim kierunku podążać będzie ich miasto. Złożyli do dokumentu 80 formularzy z uwagami.

Tak, jak spodziewaliśmy się, najwięcej uwag dotarło do nas przed terminem zakończenia konsultacji – mówi Tomasz Janik, kierownik Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich.. Najczęściej są to propozycje kolejnych remontów, albo pytania, dlaczego działamy na tych a nie innych obszarach. Ale przychodzili do nas także mieszkańcy Bytomia, żeby doprecyzować jakiś projekt przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Czytali GPR i podpowiadali, że jakiś problem można rozwiązać w sposób inny od tego, przedstawionego w dokumencie.

Wszystkie formularze są teraz analizowane, a na ich podstawie powstanie specjalny raport. Będzie on zawierał listę uwag z komentarzem, które uwagi zostały ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, a które nie – i dlaczego.

Gminny Program Rewitalizacji jest dokumentem żywym – podkreśla Tomasz Janik. Jest kwintesencją zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że poruszamy się w określonych obszarach, dostosowując działania do wytycznych rządu (np.  Ustawa o rewitalizacji) oraz innych dokumentów programowych (jak Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

GPR będzie zawierał listę projektów podstawowych i uzupełniających. Podstawowe to przede wszystkim projekty tzw. twarde (inwestycyjne) – przywracające świetność zdegradowanym budynkom i kwartałom. Na liście projektów priorytetowych znajdą się też projekty miękkie (nieinwestycyjne). To one pełnią wiodącą rolę w planowaniu kompleksowej rewitalizacji, bo służą rozwiązaniu problemów społecznych, występujących w podobszarach rewitalizacji.

Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji, GPR zawiera również charakterystykę projektów uzupełniających. Mają one mniejszą skalę oddziaływania, ale mogą wspomóc działania opisane w projektach podstawowych. 

Przypomnijmy, konsultacje społeczne Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ trwały od 3 do 26 października. Mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do dokumentu na specjalnych formularzach. Pracownicy Referatu Planowania Strategicznego i Funduszy Europejskich udzielali informacji o GPR-ze 8 i 15 października  na Rynku, a 19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się debata.

O dokumencie będą musieli wypowiedzieć się jeszcze m.in. zarząd województwa śląskiego, wojewoda śląski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, wojewódzki inspektor sanitarny, a także zarządcy dróg i kolei.


W grudniu gotowy dokument trafi pod obrady bytomskich radnych.
Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.