Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Co ze Śródmieściem? Tym razem pytali eksperci

Co ze Śródmieściem? Tym razem pytali eksperci Data publikacji: 11 marca 2016Wizja rozwoju dwóch obszarów zdegradowanych: Śródmieścia i Rozbarku była tematem spotkania z ekspertami ds. rewitalizacji /10 marca/ w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Wzięli w nich udział mieszkańcy także innych dzielnic.

Uczestnicy spotkania zgadzali się, że Śródmieście ma niesamowity potencjał. Przez podniesienie m.in. walorów historycznych dzielnica może się rozwinąć. Trzeba jednak zachęcić do współpracy jej mieszkańców, właścicieli lokali i pracowników instytucji kulturalnych. Ludzie, którzy nie znają wartości miejsca, w którym żyją, mniej go szanują – mówili mieszkańcy. Zaproponowali też by podejmować więcej inicjatyw, dzięki którym mieszkańcy będą mogli identyfikować się z miastem. Przykładem mogą być m.in. galerie handlowe, które chcąc przyciągnąć odbiorców, organizują tam m.in. wydarzenia kulturalne. Kameralne koncerty skłaniałyby ludzi do odwiedzenia pobliskich kawiarni. Optowano także zatym, by zmobilizować właścicieli sklepów w centrum miasta, by wydłużyli godziny otwarcia, a właścicieli lokali gastronomicznych, by wprowadzili promocje, zachęcające do odwiedzin.

Jako przykład miejsca, które w centrum miasta ożywa, wskazywano ul. Rycerską, na której „coś się dzieje” dzięki uporowi lokalnych działaczy.

Na kolejnym już spotkaniu z ekspertami /choć dotyczyło obszarów wyznaczonych do rewitalizacji/, pojawili się mieszkańcy dzielnic, które nie zostały objęte programem, na przykład z Łagiewnik. Nie kryli rozczarowania, bo ich zdaniem, pominięto ich w procesie odnowy. Mieszkańcy pozostałych dzielnic też mogą korzystać z rewitalizacji – uspokajał Łukasz Sykała  z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z ekspertów. Na wyznaczone do rewitalizacji obszary nie możemy patrzeć, jak na zamkniętą przestrzeń. Założenie rewitalizacji jest takie, że obszary zrewitalizowane oddziałują na pozostałe.

Jakub Janiak z Fundacji Inicjatywa podkreślał, że w procesie odnowy miasta trzeba położyć nacisk na czynnik społeczny, bo jak mówił: To jest nasz kapitał i przyszłość. Apelował także o więcej warsztatów dla pracowników organizacji, które pracują z ludźmi wykluczonymi.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.