Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 października 2017, Urszuli, Celiny, Hilarego

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Co ze Śródmieściem? Tym razem pytali eksperci

Co ze Śródmieściem? Tym razem pytali eksperci Data publikacji: 11 marca 2016Wizja rozwoju dwóch obszarów zdegradowanych: Śródmieścia i Rozbarku była tematem spotkania z ekspertami ds. rewitalizacji /10 marca/ w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Wzięli w nich udział mieszkańcy także innych dzielnic.

Uczestnicy spotkania zgadzali się, że Śródmieście ma niesamowity potencjał. Przez podniesienie m.in. walorów historycznych dzielnica może się rozwinąć. Trzeba jednak zachęcić do współpracy jej mieszkańców, właścicieli lokali i pracowników instytucji kulturalnych. Ludzie, którzy nie znają wartości miejsca, w którym żyją, mniej go szanują – mówili mieszkańcy. Zaproponowali też by podejmować więcej inicjatyw, dzięki którym mieszkańcy będą mogli identyfikować się z miastem. Przykładem mogą być m.in. galerie handlowe, które chcąc przyciągnąć odbiorców, organizują tam m.in. wydarzenia kulturalne. Kameralne koncerty skłaniałyby ludzi do odwiedzenia pobliskich kawiarni. Optowano także zatym, by zmobilizować właścicieli sklepów w centrum miasta, by wydłużyli godziny otwarcia, a właścicieli lokali gastronomicznych, by wprowadzili promocje, zachęcające do odwiedzin.

Jako przykład miejsca, które w centrum miasta ożywa, wskazywano ul. Rycerską, na której „coś się dzieje” dzięki uporowi lokalnych działaczy.

Na kolejnym już spotkaniu z ekspertami /choć dotyczyło obszarów wyznaczonych do rewitalizacji/, pojawili się mieszkańcy dzielnic, które nie zostały objęte programem, na przykład z Łagiewnik. Nie kryli rozczarowania, bo ich zdaniem, pominięto ich w procesie odnowy. Mieszkańcy pozostałych dzielnic też mogą korzystać z rewitalizacji – uspokajał Łukasz Sykała  z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z ekspertów. Na wyznaczone do rewitalizacji obszary nie możemy patrzeć, jak na zamkniętą przestrzeń. Założenie rewitalizacji jest takie, że obszary zrewitalizowane oddziałują na pozostałe.

Jakub Janiak z Fundacji Inicjatywa podkreślał, że w procesie odnowy miasta trzeba położyć nacisk na czynnik społeczny, bo jak mówił: To jest nasz kapitał i przyszłość. Apelował także o więcej warsztatów dla pracowników organizacji, które pracują z ludźmi wykluczonymi.

Autor: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.