Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Co warto wiedzieć o uchwale antysmogowej?

Co warto wiedzieć o uchwale antysmogowej? Data publikacji: 6 września 2017Ważna informacja dla użytkowników kotłów, pieców i kominków opalanych paliwem stałym. Od 1 września b.r. obowiązują w naszym regionie nowe regulacje prawne w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Co ważne, dotyczą one zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców.

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z pierwszymi chłodami, towarzyszącymi tej porze roku, powraca temat smogu. Czym więc palić, by nie truć powietrza? Na co zwracać uwagę kupując kocioł i opał? O tym wszystkim dowiemy się z tzw. uchwały antysmogowej.

Uchwała dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe, tj.: mieszkańców, prowadzących działalność gospodarczą (użytkujących kotły o mocy do 1 MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy lokalne.

Nowe przepisy wskazują też rodzaje urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania oraz rodzaje paliw zakazanych do stosowania. I tak wprowadzono zakaz spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla.

Nie wolno też spalać: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 % oraz mokrego drewna.

Nowe przepisy wprowadzają też normę emisją dla kotłów. Nowo instalowane kotły będą musiały spełniać standard emisyjny min. 5. klasy, a kominki wymogi ekoprojektu. Z punku widzenia użytkowników pieców istotny jest fakt, że nadal będzie możliwe spalanie grubszych sortymentów węgla oraz drewna.

Pobierz uchwałę antysmogową

Pobierz ulotkę

Materiały edukacyjne

Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.