Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2018, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Co kryje ziemia?

Co kryje ziemia? Data publikacji: 9 stycznia 2014Nie od dzisiaj wiadomo, iż ziemia kryje wciąż nie odkryte tajemnice. Bynajmniej nie chodzi w tym miejscu o prehistoryczne kości dinozaurów czy inne botaniczno – zoologiczne eksponaty, ale o pamiątki, będące świadectwem dziejów naszej historii najnowszej. Jednym z takich znalezisk, odkopanych przy okazji prac rewitalizacyjnych prowadzonych w Parku Miejskicm im. Franciszka Kachla w Bytomiu okazał się, wzniesiony w roku 1908, a  zakopany tam w roku najprawdopodobniej 1945 pomnik tzw. „żelaznego kanclerza” Ottona von Bismarcka – a raczej jego duże fragmenty. W momencie stawiania pomnika był Bismarck dla Niemców bodaj najważniejszą postacią w ich współczesnej historii, ponieważ doprowadził do zjednoczenia państwa. Zupełnie inaczej postać ta odbierana była – i jest – oczywiście w Polsce.  Bismarck wszak zainicjował tzw. Kulturkampf, czyli walkę z kościołem katolickim, co na ziemiach polskich było równoznaczne z polityką siłowej germanizacji. Zapewne dlatego też, po zakończeniu wojny podjęto decyzję o zlikwidowaniu tego pomnika i zakopaniu go w pobliżu jego wystawienia w parku Miejskim. W książce autorstwa Macieja Dronia, Przemysława Nadolskiego i Edwarda Wieczorka poświęconej bytomskim pomnikom jego autorzy w sposób następujący opisują wygląd pomnika: Zaprojektowano go w formie obelisku zwężającego się ku górze o wysokości 5,5 m na czworobocznej podstawie o boku 1,2 m i wykonano ze strzelińskiego granitu. Powyżej podstawy znajdowała się płaskorzeźbiona opaska z napisem BISMARCK. W górnej części umieszczono brązową plakietę z podobizną kanclerza. Obelisk wieńczyła półkula z obiegającym ją brązowym wieńcem. Całość ogrodzono niskim żeliwnym płotkiem. Pod ziemią odnaleziono właśnie tę znajdującą się na szczycie  półkulę oraz fragmenty podstawy obelisku. Nie znaleziono natomiast żadnych elementów odlanych z brązu, które najprawdopodobniej zostały zabrane w czasie burzenia pomnika.

Pomnik, który przeleżał w ziemi ponad 60 lat nie został wydobyty.  Nadzorujący prace archeolog po telefonicznej konsultacji z przedstawicielem wojewódzkiego konserwatora zabytków zdecydował o ponownym zasypaniu znaleziska. Jak powiedziała tygodnikowi „Życie Bytomskie” Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu:  Zdecydowaliśmy się z powrotem zakopać elementy pomnika, bo nie ma żadnego sensownego pomysłu na ich wykorzystanie. Poza tym samo odkopanie pomnika to nie wszystko. Żeby wydobyć z dołu elementy jego podstawy, potrzebny byłby 15-tonowy dźwig. Aby mógł on pracować w tym miejscu, należałoby wyciąć kilka drzew – buków i dębów. Dźwig zniszczyłby też alejkę, którą dojechałby na miejsce. Wszystkie te okoliczności wskazują, że najlepszym wyjściem jest zakopanie pozostałości pomnika. Historycy będą natomiast wiedzieli, jakie jego elementy i gdzie spoczywają.
Pomnik Bismarcka to nie jedyne takie znalezisko w ostatnich latach w Bytomiu. W czerwcu 2013 roku podczas prac ziemnych prowadzonych na zlecenie Kompanii węglowej odkopano w Bobrku przy ulicy Konstytucji pomnik – popiersie Papieża Piusa XI. O jego odsłonięciu, w numerze z dnia 29 sierpnia 1927 roku tak pisał wychodzący na Górnym Śląsku „Der oberschlesische Wanderer”: W Bobrku odsłonięto 28 sierpnia 1927 r. w obecności kardynała Bertrama w cechowni kopalni „Gräfin Johanna” (obecnie „Bobrek”) popiersie papieża Piusa XI - Achille Rattiego (dzieło Jozefa Limburga), który w 1920 r. jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej odwiedził tę kopalnię. Z tej okazji wysłano także do papieża telegram. Po przejęciu w Niemczech władzy przez  narodowych socjalistów popiersie przeniesiono do parku obok willi dyrektora kopalni (późniejszy dom kultury). Do czasu wykopania losy popiersia były nieznane. 

Galeria zdjęć:
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.